Srebrna Góra Cuvee Rose – Małopolska – Polska

Srebrna Góra – jedna z najstarszych i największych winnic w Polsce. Położona na Krakowskich Bielanach – wydzierżawiona od Zakonu Kamedułów gdzie już w X w uprawiano winorośl. Doskonałe warunki glebowe i nachylenie stoku sprawia, że wina robione z ogromna pieczołowitością odzwierciedlają terrior miejsca.

WINNICA SEBRNA GÓRA

Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest jedną z największych winnic w Polsce, malowniczo położoną w dolinie Wisły. Obejmuje obszar 26 ha i składa się z dwóch części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 15-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski.

Winnica Srebrna Góra nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na srebrnej Górze należą: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc. W Winnicy Srebrna Góra rokrocznie powstaje również młode wino tzw. świętomarcińskie związane z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy.

To dzieło dopracowane w każdym szczególe – stanowi przemyślany i dokładnie przygotowany projekt, jest efektem nie tylko pracy i życiowej pasji, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do wina.

REGION MAŁOPOLSKA

Tradycja uprawy wina w Małopolsce sięga średniowiecza i bezpośrednio łączy się z pojawieniem się w tym regionie zakonów. Bo to właśnie zakonnicy zakładali pierwsze winnice, a na handlu winem bogaciły się małopolskie miasteczka.

Rozkwit produkcji wina przypada na okres tzw. średniowiecznego optimum klimatycznego na obszarze Europy, sprzyjającego uprawie winorośli także w południowej Polsce. Kryzys przyniosły dopiero liczne wojny, w tym wyniszczający potop szwedzki, a także zmiany klimatyczne nazywane małą epoką lodowcową (od początku XVI do końca XIX wieku). W XX wieku znów na terenie naszego kraju pojawiali się entuzjaści winiarstwa, ale przeważnie nie sprzyjały im okoliczności historyczne. Chodzi zwłaszcza o okres po II wojnie światowej i rządy komunistyczne, gdy tradycje winiarskie stopniowo zanikały.

Warunki do zmiany tej sytuacji powstały tak naprawdę dopiero po 1989 roku. Ale o „zmartwychwstaniu” winiarstwa na naszych ziemiach możemy mówić dopiero od mniej więcej początku XXI wielu, gdy zaczęły powstawać większe winnice. Ich liczba zaczęła gwałtownie rosnąć w ciągu ostatniej dekady.

SZCZEP CABERNET CORTIS

Odmiana została wyhodowana we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech przez Norberta Beckera w 1982 roku. Wino bardzo dobrej jakości, w typie win z Bordeaux, o zauważalnym poziomie garbników i intensywnym kolorze, parametrami najbardziej zbliżone do cabernet sauvignon. Cabernet cortis jest szczepem bogatym w garbniki i polifenole, a także charakteryzuje się bardzo obfitym spektrum aromatycznym z silnie zaznaczonymi nutami owocowymi.

SZCZEP ZWEIGELT

Czerwony szczep winorośli wyhodowany w Austrii, w 1922 i głównie tam uprawiany. Pozwala uzyskać wina bardzo owocowe, o wyraźnym posmaku czereśni, dojrzalej wiśni i jagód.

SZCZEP PINOT NOIR

Czerwona odmiana winorośli pochodzi z francuskiej Burgundii, zaś jego uprawa znana jest od dwóch tysięcy lat. Daje wina zazwyczaj o jaśniejszym kolorze niż inne szczepy czerwone (kolor burgunda). W młodym pinot noir można wyczuć najczęściej nuty czerwonych owoców (wiśnia, truskawka, malina, czerwona porzeczka). Starzejące się wino nabiera aromatów korzennych (wanilia, kokos, dym, dąb, cedr, skóra, trufle, cygara – w zależności od beczek użytych do starzenia wina). Produkuje się z niego również wina różowe, a także białe typu blanc de noir (wina produkowane z soku, bez udziału skórki owoców).

WINO SREBRNA GÓRA CUVÉE ROSÉ

Poziomki, maliny i czereśnie. W tle banany, renklody i ananas. Nieco dżemu malinowego, czerwonej porzeczki i trochę eleganckiej wiśni. Bardzo smaczne i przyjazne na gorące wieczory.

Idealne do przystawki, sałatki, lekkich makaronów i białego mięsa. Zachwycające jako aperitif.