Purcari Freedom Blend

Purcari Freedom BlendStefan Voda – Mołdawia

Pod koniec XII wieku mołdawski przemysł winiarski stał się ważnym sektorem gospodarki Europy Południowo-Wschodniej. Podczas gdy cały region ma sprzyjające warunki do uprawy winorośli, niektóre obszary są szczególnie żyzne pod uprawę winogron o pełnych owocach. Wioska Purcari i winnice klasztoru Agon Zograf leżały w sercu tego wyjątkowego terroiru.

Dostrzegając podobieństwa w glebie i klimacie z regionem Bordeaux, francuscy osadnicy nawiązali współpracę z klasztorem.

Kilkadziesiąt lat później, kiedy przedsiębiorstwo osiągnęło zyski, potwierdzono, że winnice Purcari znajdują się na tej samej szerokości geograficznej co słynny francuski region winiarski i podobnie jak Bordeaux, gleba była bogata w rubid (co daje obu regionom „ wina o intensywnym fioletowym kolorze). W miarę rozwoju czerwonych win regionu, bukiety były w stanie osiągnąć porównywalny poziom intensywności i złożoności.

W 1827 r. Cesarz Rosji Mikołaj I wydał specjalny dekret nadający Purcari status pierwszej specjalistycznej winnicy w Besarabii. Został nazwany na cześć jednego z założycieli pochodzących z Niemiec – Harmizone. Od tego czasu właściciele Purcari zostali mołdawskimi bojarami (baronami) Dancilą i Skrzepem, ale także innymi Niemcami, Rosjanami i Francuzami.

Dwie dekady później na targach Bessarabian Rolnych Purcari otrzymało swój pierwszy złoty medal.

Przez długi czas wina Purcari były tak popularne, jak wina Bordeaux lub Burgundia. Wino podano cesarzowi Mikołajowi II, a także królowi Jerzemu V i królowej Wiktorii Wielkiej Brytanii. Wina Purcari, sprzedawane w Danii, Holandii, Szwecji, Niemczech i Francji, były bardzo cenione i nadal zdobywały międzynarodowe uznanie.

Nowa era w historii Purcari rozpoczęła się w 1950 r., kiedy mołdawscy winiarze przywrócili klasyczne techniki produkcji słynnych win. Jeden z największych ówczesnych profesjonalistów – Pimen Cupcea, zrekonstruował legendarne Negru de Purcari, a Ion Ungureanu stworzył nowe arcydzieło – Purpuriu de Purcari.

Wina Purcari ponownie zyskały dużą popularność i stały się synonimem Republiki Mołdawii.

Purcari Freedom Blend

Purcari Freedom Blend to Mieszanka Wolności. To wyrażenie wolnego ducha, odważny copuage pełny charakteru i żądny wolności. Wino jest zrobione z trzech endemicznych szczepów: Rara Neagra (Mołdawia), Saperavi (Gruzja) i Bastardo (Ukraina). Wino ma ciemny rubinowy kolor, o ceglanym odcieniu. Piękne aromaty słodkich orientalnych przypraw, przeplatają się z aromatami dojrzałych śliwek, jeżyn, borówki i czarnej porzeczki. W smaku wino jest pełne, treściwe, z dobrze zbudowanymi taninami. W zakończeniu wyczuwalne są nuty czekolady i pieprzu.

Wino dojrzewa przez 12 miesięcy w barrique z francuskiego dębu.

Polecane do wykwintnych potraw z polędwicy, jagnięciny, dziczyzny, grillowanych warzyw oraz  deserów z ciemną czekoladą