Domane Wachau Terrassen Federspiel Gruner Veltliner

.

Austria

W zdecydowanie kontynentalnym klimacie, przy skromnych przeciętnych plonach , powstają wina mocniejsze niż w Niemczech. Większość winorośli dojrzewa w Weinland Osterreich-winnej krainie Austrii. To region winiarski na samym wschodzie republiki, w okolicach Wiednia gdzie Alpy przechodzą w wielką dolinę. Można tu znaleźć łupek, piach, glinę, gneis i żyzny lass.

Cztery najważniejsze regiony winiarskie w Austrii to : Wachau, Kremstal, Kamptal

i Burgenland.

Region Wachau

W Wachau, krzyżują się wpływy klimatu północnego i południowego i występuje mozaika ziem i minerałów. Wstęga Dunaju, 65 km. od Wiednia przebija się przez łańcuch wzniesień dochodzących do 500 m. n.p.m. Geografia nadaje bez wyjątku wytrawnym lub półwytrawnym białym winom charakterystyczny profil. Owoce w winach dają zawartość alkoholu na poziomie 15 % lub więcej. Pod osłoną nocy stoki są chłodzone świeżym powietrzem z lasów. W środku lata strome zbocza uformowane w tarasy wymagają czasem sztucznego nawadniania ( opady nie przekraczają często 500 mm rocznie).Chłodne noce łagodzą skutki suszy, poza tym nurt Dunaju zapewnia regulację ciepła.

Wachau ma własny system oznaczania win, wedle ich naturalnej zawartości alkoholu:

Steinfeder to lekkie trunki, przeznaczone do szybkiej konsumpcji, o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 11%.

Federspiel robione z nieco dojrzalszych owoców, osiągają od 11,5 do 12,5 % i najlepsze do wypicia w ciągu pierwszych pięciu lat.

Smaragd osiągają bardzo dobrą strukturę, zawartość alkoholu powyżej 12,5 % i zyskują na sześcioletnim lub dłuższym leżakowaniu.

Członkowie miejscowego zrzeszenia winiarzy „ Winea Wachau” składają przysięgę na Codex Wachau, zobowiązując się , ze będą wytwarzać wina tak czyste gatunkowo i wyraziste, jak to tylko możliwe.

Winnica Domaine Wachau

Domaine Wachau znajduję się w samym sercu regionu Wachau. Pod kierownictwem Romana Harvatha i Heinza Friscgengrubera stała się wiodącym i pionierskim domem winiarskim w regionie. Wachau posiada najlepsze lokalizacje Singerriedel, Achleiten, Kellerberg i Loibenberg, w których winogrona z największą pieczołowitością zbierane są ręcznie stanowiąc idealny materiał do tworzenia wina.

Szczep : Gruner Veltliner

Gruner to tradycyjna winorośl w regionie Wachau. Daje ona najbardziej żywotne wina o zielonym odcieniu i sporej mocy. Najlepsze z nich mogą dojrzewać tak długo jak wykwintne białe burgundy i dawać równie intensywne rezultaty.

Gruner daje orzeźwiające owocowe wino o bogatej kwasowości i smaku zawieszonym między grejpfrutem i koprem. Najlepiej czuje się na w strefie nadbrzeżnej , na lessach i piaszczystych gruntach.

Domane Wachau Terrassen Federspiel Gruner Veltliner

Wino o jasno-słomkowej barwie, aromatach białych owoców, zielone jabłka, morela i kwiaty.

Soczyste z dobra kwasowością, przyjemnym owocem i długim finiszem.

Najlepiej sprawdzi się w towarzystwie owoców morza, krewetek, drobiu, pieczonego indyka, pieczonych ryb lub np. sznycla wiedeńskiego.