Da Luca Prosecco – Veneto – Włochy

Prosecco

Pochodzi z północnych wschodnich Włoch, gdzie uprawiane jest od setek lat w regionach Veneto i Friuli, najbardziej znane jest z najpopularniejszych włoskich win musujących – Prosecco.

Światowa popularność Prosecco zaowocowała wieloma imitacjami stylu i stała się jednym z głównych powodów dla których władze włoskie wystąpiły o międzynarodową ochronę prawną nazwy „Prosecco”. Zmiana nazwy szczepu Prosecco na Glera nastąpiła w 2009 roku, kiedy region Conegliano-Valdobbiadene Prosecco został awansowany do statusu DOCG (najwyższy poziom włoskiej jakości wina). W świetle tej promocji nazwa Prosecco jest zarezerwowana wyłącznie dla win objętych oficjalnymi włoskimi tytułami nazw Prosecco i nie powinna być używana dla nazwy odmiany winogron. Ratyfikacja tych zmian przez Unię Europejską dała prawną ochronę dla win o nazwie Prosecco i zakazała używania tej nazwy w dowolnym miejscu Włoch (poza Veneto i Friuli) jak i dla reszty świata (szczególnie w Słowenii i Australii.

Szczep Glera

Szczep Glera jest wieloletnim synonimem szczepu winogron, znanego obecnie na całym świecie pod nazwą Prosecco. Glera to wysoce produktywna odmiana winogron, dojrzewająca pod koniec sezonu. Ma wysoką kwasowość, aromatyczne, owocowe i dość neutralne podniebienie, co czyni ją idealną do produkcji wina musującego. Wina wytwarzane są głównie z winogron Prosecco (Glera), które muszą stanowić 85 % ostatecznej mieszanki. Pozostałe 15 % to lokalne odmiany jak: Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera i Glera Lunga.

Zgodnie z przepisami  DOC z 2009 r. istnieją cztery poziomy słodyczy dla win Prosecco. Od najbardziej wytrawnych do najsłodszych, są to Brut, Extra Dry, Dry i Demi-Sec i są oparte na standardowej terminologii etykietowania słodyczy wina w UE.

Da Luca Prosecco

Da Luca Prosecco to niezwykle lubiane przez koneserów tego stylu, lekkie włoskie wino musujące, niezwykle świeże, o słomiano żółtej barwie z zielonkawymi refleksami. Intensywnie owocowe, delikatne, o aromatach gruszek, jabłek, brzoskwini i moreli. Na  podniebieniu delikatne, z nutami cytrusów i dojrzałej brzoskwini, o dobrej kwasowości, z odrobiną słodyczy i delikatnej, musującej konsystencji.

Sugestie kulinarne: idealne jako aperitif dzięki doskonałemu balansowi słodyczy z kwasową świeżością. Alternatywnie ze słoną włoską szynka Prosciutto z melonem. Ze względu na słodkie aromaty i bąbelki dobrze pasuje do curry i południowo-wschodnioazjatyckich potraw. Doskonale sprawdzi się także w towarzystwie truskawek bez cukru i innych owoców a również jako składnik koktajli (Bellini)