Dopff Riesling Cuvee Europe

Region Alzacja

Alzacja jest niewielkim (13tys hektarów) regionem Francji, położonym nad Renem. Nie tylko architektura przywodzi na myśl niemieckie miasteczka, ale również wino. W Alzacji dominują wina białe. Są to te same odmiany które najczęściej są uprawiane w Niemczech, choć wina alzackie są o wiele bardziej wytrawne od niemieckich. Winnice w Alzacji leżą w wąskim pasie na południowo-wschodnich stokach Wogezów. Najczęściej uprawiane szczepy to Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris czy Muscat. Jedyną czerwoną odmianą uprawianą w Alzacji jest Pino Noir.

Winnica Dopff-Au-Moulin

Dopff-Au-Moulin historia tej marki rozpoczęła się w 1574 roku w małej miejscowości Riquewihr. Riquewihr leży na wysokości 300 m n.p.m. i jest uważany za jeden z najpiękniejszych regionów winiarskich. W rejonie tym panuje idealny klimat do produkcji wina. To tu Jean Daniel Dopff miał pierwszą styczność z winem, lecz dopiero dwa wieki później powstała niezależna winnica. Obecnie w skład firmy wchodzą trzy winnice, którym nadano apelacje AOC: Alsace Grand Cru Riquewihr – Schoenenbourh, Riquewihr – Sporen i Turckheim – Brand. To tu powstał Crémant d’Alsace.

Szczep Riesling

Riesling jest białą odmianą winorośli pochodzącą z doliny Renu w Niemczech. Pierwsze wzmianki o Rieslingu pojawiają się w XV wieku. Największe uprawy są w Niemczech, Alzacji i Austrii. Rieslinga cechuje wysoka kwasowość, cytrusowe aromaty oraz mineralność. Rieslingi zawsze posiadają mniejszą zawartość alkoholu.

Dopff Riesling Cuvee Europe

Dopff Riesling Cuvee Europe jest eleganckim wytrawnym winem o jasnożółtej barwie z zielonkawymi refleksami. Urokliwe aromaty cytrusów, trawy cytrynowej, grejpfruta, brzoskwini, gruszki, białych kwiatów oraz przypraw. W smaku jest wytrawne, o znamiennej strukturze, intensywnej świeżości i delikatnych, mineralnych nutach. Riesling z Alzacji odzwierciedlający cechy swego terroir. Wino to było serwowane podczas 1-go spotkania Unii Europejskiej w Strasburgu w 1959 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało nazwę Cuvee Europe. Uznawane jest za króla win alzackich.