Dopff Gewurztraminer Reserve

REGION Alzacja

Alzacja to region Francji położony na południowo wschodnich stokach Wogezów. Gleby są tu mocno zróżnicowane, klimat umiarkowany z dość łagodną i słoneczną jesienią. Miasteczko Riquewihr położone jest ok 300 metrów nad poziomem morza. Usytuowane u podnóża Wzgórz Wogezów dobrze osłoniętych od północnych zimnych wiatrów i zachodnich deszczy. Teren charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem i ekspozycją południową co zdecydowanie wpływa na dojrzewanie winorośli. W Riquewihr znajdują się też dwa stanowiska do uprawy win klasy Grand Cru. Na północ od centrum miasta – Schoenenbourg i na południe -Sporen.

Winnice na wzgórzu Schoenenbourg przebiegają wzdłuż dość stromych zboczy ok 265-380 metrów nad poziomem morza. Budowa geologiczna przypomina tort wielowarstwowy złożony z piaskowca, dolomitu, gipsu, wapienia i wielu innych skał dając najlepsze z możliwych warunki do uprawy Rieslinga , Muscata i Pinot Gris.

Sporen to z kolei stanowisko Grand Cru którego stoki maja ekspozycje południowo wschodnią i leżą 275 metrów nad poziomem morza. Tu najlepiej udaje sie Gewurztraminer i Pinot Gris.

Winnica Dopff au Moulin

Winnica Dopff au Moulin istnieje od roku 1574 i przechodziła z ojca na syna. W XVII wieku syn pastora Jean Daniel Dopff osiadł na stałe w przepięknym miasteczku Riquewihr. Był z zawodu mistrzem bednarskim i jako pierwszy powiązał swoje nazwisko z zawodem winiarskim. Od tego czasu już cztery pokolenia pielęgnują tą historie i każde z nich ulepsza i nadaje prestiżu kolejnym rocznikom wina.

Rodzina Dopff miała marzenie uczynić swój Dom Winiarski jednym z pierwszych w Alzacji.

W tym marzeniu pomogła im tradycja winiarska w myśl której zabroniono od 1574 roku produkcji innych szczepów winogron niż te szlachetnie urodzone na terenie Riquewihr. A wiec do dziś jest to królestwo Rieslinga i Pinot Blanc, Gewurztraminera, Muscata, Pinot Gris i Sylvanera.

Julien  Dopff wraz z ojcem aktywnie uczestniczyli w tworzeniu wina musującego metoda szampańska, które w Alzacji nosi nazwę Cremant d’Alsace. W 1913 roku jako pierwsi wpadli na pomysł sprzedaży wina w butelkach fletowych których elegancja do dziś jest charakterystyczna dla win z Alzacji. Butelki nie przyjęły się łatwo i Julien aby udowodnić, że nowe butelki idealnie się sprawdzają a wina są po ich otwarciu najlepszej jakości założył się z winiarzami, że odbędzie podróż z Alzacji do Australii i z powrotem aby udowodnić im swoja rację.

Po powrocie z podróży Jury wystawy winiarskiej w Strasburgu przyznało mu najwyższe możliwe wyróżnienie  „za szczególnie udane osiągniecie” a ta niewielka rewolucja pozwoliła winom Alzackim podbić Paryż i resztę świata.

Dbałość o tradycje, jakość i region i nie tracąc na jakości, spowodowało, że w 1972 roku został wprowadzony dekret mówiący o tym, że wina Alzackie muszą być butelkowane w regionie produkcji co bardzo ucieszyło rodzinę Dopff którzy od pokoleń byli wierni tym ideałom.

Szczep Gewurztraminer

Zakładano, że Gewurztraminer najpewniej pochodził od starożytnego szczepu odmiany Traminer a ta od miasta w południowym Tyrolu – Sudtirol. Jednak po wielu sporach uznano, że prawdopodobnie szczep wywodzi się z mutacji odmiany Savagnin Rose, która rosła w Jurze Francuskiej. Kojarzony z Alzacją, ale uprawiany też w takich krajach jak Austria, Niemcy, Włochy a także w Nowym Świecie. Charakteryzuje się specyficznym aromatem owoców liczi, płatków róż, muszkatu, kwiatu jaśminu, gorzkiej pomarańczy, owocem marakui a nawet marmolady pigwowej lub marcepanu. Kwasowość jest zdecydowanie mała lub umiarkowana, więc winiarze unikają fermentacji jabłkowo mlekowej, która pogarsza charakterystykę  aromatyczną i obniża i tak niską kwasowość. Często tez po fermentacji pozostaje cukier resztkowy nadając winu słodkiego charakteru. Owoce maja kolor szarawo różowy. Krzaki dają dość niskie plony i są podatne na choroby wirusowe więc wymagają sporo pracy przed zbiorem.

Winiarze często pozostawiają grona na krzakach dość długo aby całkowicie dojrzały a nawet przejrzały.

Wino z łatwością osiąga 14 i więcej % alkoholu. Wina słodkie klasy Auslese można leżakować przez wiele lat.

Dopff Gewurztraminer Reserve

Dopff Gewurztraminer Reserve jest typowym przykładem opisanego szczepu. Urzekające aromaty pigwy, gruszki, owoców liczi i różanych kwiatów. Wysoka zawartość alkoholu i dość niska kwasowość. W smaku miękkie, aksamitne i oleiste. Wysoka zawartość cukru resztkowego czyni je prawie słodkim w odbiorze. Do tego smukła alzacka butelka dodająca charakteru i elegancji. Idealny kompan do deski serów szczególnie tych pleśniowych i długo dojrzewających.