Jeio Bisol Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Brut

Region Prosecco Superiore DOCG

Tradycja produkcji wina na obszarze Prosecco sięga czasów pierwszych osadników rzymskich. Jednym z pierwszych dokumentów potwierdzających produkcję białych win na tym obszarze jest ‚Statut Conegliano’ z 1282 roku. Pierwsza pisemna wzmianka, o uprawie prosecco na wzgórzach Conegliano Valdobbiadene, jest dziełem szlachcica Conegliano Francesco Marii Malvolti, który w ósmym numerze ‚dziennika włoskiego’ z 1772 roku mówił o uprawie winorośli na tym obszarze. Od tego okresu renoma win prosecco rosła na całym obszarze Conegliano Valdobbiadene do tego stopnia, że w połowie XIX wieku zaczęto je produkować jako,  jedyna apelacje regionu.

Obszar Conegliano Valdobbiadene leży w pagórkowatej okolicy, 50 km od Wenecji i ok 100 km od Dolomitów. Historyczny obszar został ograniczony do zaledwie 15 gmin, dwie z nich nadają jej nazwę Conegliano oraz Valdobbiadene – jedna jest stolicą kulturalną, a druga sercem produkcji. Panuje tutaj unikalny mikroklimat, ze średnią temperaturą w roku 12.3 stopnia celcjusza i ciągłą bryzą, która pozwala winogronom szybko wyschnąć po opadach deszczu. Wysokość wzgórz, waha się od 100 do 500 metrów, gwarantuje dobre różnice temperatury między dniem, a nocą dzięki czemu winogrona mają idealne warunki do rozwoju. Gleba jest bardzo zróżnicowana, jedna część wzgórza została ponownie wymodelowana przez lodowce Dolomitów, powstałe gleby są bogate w glinę oraz tlenki żelaza, w obszarze nienaruszonym przez lodowce, gleby pozostały pochodzenia morskiego, złożone z margli i piaskowca, mniej głębokie i bardziej porowate. Plantatorzy winorośli pracują na zboczach, zbiory prowadzone są wyłącznie ręczne – z tego powodu mówimy, że ‚Prosecco Superiore’ jest ręcznie wykonane. Za najlepszy obszar do produkcji, uznaje się Cartizze, wzgórze o powierzchni zaledwie 107 hektarów winnic, będące własnością 140 rodzin, w tym rodziny Bisol od 1542 roku.


Winnica Bisol
Pięć wieków historii, dwadzieścia jeden pokoleń rodziny i wielka miłość, żony Giovanny Bisol do Desiderio Bisol, która pieszczotliwie nazywała Desiderio ‚Jeio’ – dała początek pięknej historii produkcji wina, Jeio Bisol Valdobbiadene Prosecco Superiore D.O.C.G Brut.

Poświęcenie, pasja, wytrwałość, lojalność wobec ziemi tak hojnej, jak trudnej do pracy, to fundamenty prawdziwej historii, która rozpoczęła się przed wiekami w Santo Stefano di Valdobbiadene, gdzie do dziś znajduje się zabytkowa winnica.

Jeio Bisol Valdobbiadene Prosecco Superiore D.O.C.G Brut.

Wino pochodzi w 85% ze szczepu Glera, zawartość alkoholu 11.5 %. 
Jasnożółty kolor, elegancki i przyjemny aromat, wyczuwalne dojrzałe żółte owoce. 

Miękki, elegancki i ostry smak. Nazwa ‚Prosecco’ zarezerwowana jest dla win produkowanych jedynie w butelce,  w Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecja Julijska. Przynajmniej 85% wina musi być zrobione ze szczepu Glera.