Kurtatsch pinot grigio, Alto Adige DOC

Region Alto Adige


Alto Adige czyli Górna Adyga. Inaczej Südtirol czyli Południowy Tyrol. To tylko pozorna komplikacja, chodzi o ten sam region. Mimo niemieckich nazw, jest to włoski region winiarski, położony w Dolomitach, czyli w południowych Alpach a więc – najwyżej we Włoszech. Trudno porównać go z jakimkolwiek innym miejscem, ludzie tutaj potrafią cieszyć się życiem na naprawdę wysokim poziomie. Wybitne restauracje i słynni kucharze ścigają się w kategorii sztuki życia ze słynnymi na cały świat winiarniami i producentami wina. Południowy Tyrol to w sumie aż 25 gwiazdek przewodnika Michelin (to światowy ewenement, żaden górski region na świecie nie jada tak dobrze) i dziesiątki win ocenianych powyżej 90 punktów. Może za jakość wina odpowiada tu “gwarantowane” 300 słonecznych dni w roku? A może potwierdzone archeologicznie 3000 lat winiarskiej tradycji?


Winiarnia Kurtatsch
Winiarnia Kurtatsch leży na słynnej “winnej drodze” w dolinach Południowego Tyrolu. To w tych okolicach właśnie archeolodzy znaleźli jedne z najstarszych we Włoszech ślady produkcji wina. Sąsiadująca z najsłynniejszymi winnymi domenami regionu kooperatywa (spółdzielnia) gromadzi aż 190 winiarzy, posiadających winnice rozciągające się od leżącego w dolinie XIII-wiecznego zamku Nussegg aż do hal położonych na wysokości 900 metrów! Oznacza to wielkie zróżnicowanie terroir – od niemal bez przerwy wystawionych na słońce siedlisk właściwych dla win czerwonych, po przewiewne i chłodne – dla białych.  


Szczep pinot grigio
Szczep pinot grigio (pinot gris) zasadzono nad miejscowością Kurtatsch w połowie XIX wieku, kiedy zainteresowany uprawą winorości austriacki arcyksiążę Jan Habsburg sprowadził go z Burgundii. Arystokrata ten był zapalonym przyrodnikiem, geologiem, alpinistą i… rolnikiem-eksperymentatorem. Sadzenie burgundzkiej winorośli na alpejskich skałach było konceptem ekstrawaganckim. Kredowa struktura góry pozwoliła jednak na budowę tarasów i założenie winnic na wysokości ponad pół kilometra. Wysokie różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą, zawsze właściwe dla gór, w wypadku tak dużego nasłonecznienia mają jednak jeszcze większe znaczenie. Pino grigio z Południowego Tyrolu nie ma odpowiednika na świecie. Wiedzą o tym winiarze z Kurtatsch, którzy od roku 1900 zgodnie pracują nad jednym z najciekawszych winnych smaków Europy.   

Kurtatsch Pinot Grigio, Alto Adige DOC

Wino wytrawne o jasnożółtej barwie o łagodnej kwasowości, która wraz z wysoką zawartością alkoholu daje winu siłę i aromat. Wyczuwalny ognisty aromat agrestu, z nutami kwiatów lipy i akacji, połączony z lekką mineralnością. Kremowe i miło wypełniające na podniebieniu. Pinot Grigio uprawiany jest w Alto Adige od XIX wieku. Na niższych obszarach wokół Kurtatsch, szczep ten rozwija się do łagodnej kwasowości, podczas gdy wysoka zawartość alkoholu i ekstraktu przyczynia się do jego siły i smaku.