Mega Spileo CUVEE III Red

Winnica Mega Spileo

Klasztor Mega Spileo to najstarszy klasztor w Grecji, zbudowany na wysokości 900npm  w szczelinie pionowej ściany Góry Helmos, na klifie rzeki Vouraikos.

Z bogatym klasztorem wiążą się rożne legendy w tym o córce Zeusa Eufrosyne. Klasztor wielokrotnie ulegał pożarom. Klasztor został zniszczony po raz pierwszy w 840 r. przez ikonoklastów. Został przebudowany w 1285 r. przez cesarza Andronika Paleologosa, ale doznał wielu niszczących pożarów w trakcie wielu lat istnienia został odbudowany i ponownie zniszczony w 1460 r. Pożar w 1600 r. strawił cenną bibliotekę klasztoru, która zawierała wiele rzadkich manuskryptów. W 1640 r. zniszczony został przez Turków. Ponownie świątynia została zniszczona w 1934 roku z powodu pożaru, a kilka lat później, w 1937 r zbudowano nową. W czasie II wojny światowej w 1943 r. Niemcy wymordowali, zrzucając w przepaść 12 mnichów z powodu współpracy z partyzantami. Budynki klasztoru zostały spalone do fundamentów. Kilku mnichom udało się przeżyć dzięki ukryciu w bliskich jaskiniach. Z nimi przetrwały zabrane cenne ikony.

W 1999 roku winnice należące do mnichów  ok 10ha zostały wydzierżawione braciom Anastasiou z rodzinnej i lokalnej firmy winiarskiej Cavino. Odrestaurowali  i obsadzali unikalne terroir  lokalnymi i międzynarodowymi odmianami: Mavrodafne, Mavro Kalavritino, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Lagorthi, Assyrtiko, Malagousia i Rieslingiem. Winnica znajduje się w wyjątkowym terroir Aegialia, na wysokości 800 metrów nad poziomem morza, w wąwozie Kalavrita.

Mega Spielo  III Cuvee Red 

Mega Spielo  III Cuvee Red to kupaż trzech szczepów — Cabernet Sauvignon 40%, Agiorgitiko 20%Mavrodafne 40%.  Mavrodafne to powszechnie znany szczep grecki, często używany do produkcji win słodkich. Wino przechodzi fermentację malolaktyczną i leżakuje przynajmniej 16 miesięcy w nowych beczkach (80% dębu francuskiego i 20% amerykańskiego) i 24 miesiące w butelkach. Ciemnofioletowy kolor. Intensywne nuty syropów z czerwonych owoców a także przypraw. W ustach gładkie i aksamitne taniny,  lekko dymne i długie zakończenie.  To wino może być ciekawą alternatywą dla włoskich Primitivo, nie tylko na chłodne jesienno-zimowe wieczory.