Michel Lynch Sauvignon Blanc Bordeaux AOC – Bordeaux – Francja

Region Bordeaux

Bordeaux to region w południowo zachodniej Francji, który od wielu stuleci zna i sławi każdy miłośnika wina. To nie tylko fenomen wśród win francuskich, ale też wzór do naśladowania dla całego świata. Leżące u wybrzeży Atlantyku, przy zbiegu rzek Garonny i Dordogne, bezkresne połacie winorośli mają tu wszystko co niezbędne, by produkować z nich trunki nie tylko w ogromnych ilościach – to drugi największy obszar produkcji win we Francji – ale i o jakości cenionej na całym świecie.

Pełne związków mineralnych gleby leżą tu na łagodnie nachylonych do słońca zboczach, a morskie prądy znad oceanu niosą ze sobą idealną dla tego terenu ilość opadów.

W tych oto nad wyraz sprzyjających warunkach przyrody rozpoczęła się też historia win Michel Lynch z Chateau Lynch-Bages…

Winnica Michel Lynch

Korzenie winnicy Lynch-Bages sięgają XVIII wieku i historii ich właściciela Michela Lyncha – rycerza, a jednocześnie, w czasach rewolucji francuskiej, mera gminy Pauillac. Lynch poświęcił większą część swojego życia doskonaląc nowatorskie techniki produkcji wina, między innymi oddzielanie szypułek od moszczu, stając się dzięki temu jedną z ikon bordoskiego regionu Medoc.

Schedę po nim przejął Jean Charles Cazes, który w okresie międzywojennym wydzierżawił ziemię winnicy, a jego potomkowie kultywują jego dzieło, prowadząc ją z wielkimi sukcesami. Dziś winnica wciąż mieści się na północ od miasta Bordeaux, u podnóży Pauillac, a jej granice sięgają już niemal 100 ha.

Rodzina Cazes, by jeszcze mocniej promować bliskie swemu sercu wina z Bordeaux, a przede wszystkim na cześć założyciela Lynch-Bages i jego innowacji w dziedzinie produkcji wina – jego imię honoruje jedna z najpopularniejszych etykiet dorobku winnicy – czerwone, białe oraz różowe wino Michel Lynch.

Jak przypomina sam Jean Michel – wnuk Jeana Charlesa – wina z serii Michel Lynch mają nie tylko odzwierciedlać złożoność i bogactwo regionu Bordeaux. To wina skierowane do tych, którzy z nieskrywaną miłością do tego trunku doceniają jego smak, bez konieczności czekania długich lat na jego pełną dojrzałość. Michel Lynch to najlepsze połączenie tradycji i nowoczesności win bordoskich; połączenie ich jednoczesnej elegancji, śmiałości i przystępności.

Michel Lynch Sauvignon Blanc Bordeaux AOC

Michel Lynch White – Bordoski Sauvignon Blanc w swej najpełniejszej krasie. Nie bez powodu jego nazwa odnosi się do dziko rosnących od wieków krzewów tej odmiany właśnie w rejonie południowo zachodniej Francji. To właśnie Bordeaux uważa się za rodzimą ziemię, z której wywodzą się te znane w całym świecie wina, a ich krzyżowanie zrodziło uznawane za niekwestionowanego króla czerwonych szczepów – Cabernet Sauvignon.  
Kosztując to doskonale zbalansowane wino, przygotuj się na wyważone połączenie aromatów cytrusów, białych kwiatów i ananasa, z niuansami białej brzoskwini. Swój aromat i lekką mineralność zawdzięcza oczywiście wyjątkowemu terroir, lecz spore znaczenie ma również winifikacji w niskiej temperaturze w dębowych beczkach. Wino świetne nie tylko jako aperitif, ale i w połączeniu z białymi mięsami czy owocami morza