Zuccardi Q Malbec

Rodzina Zuccardi

Mówisz Argentyna – myślisz Malbec. Mówisz Zuccardi –  myślisz o winach, które są „naj”. Tu nie ma półśrodków. Nawet nazwy od razu ustawiają nas przed butelką na baczność: jest Q jak qualityi od razu wiemy, z kim mamy do czynienia.

Familia Zuccardi, jedno z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorstw produkujących wina w Argentynie. Od początków istnienia prowadzona przez rodzinę Zuccardi. Firma założona w 1963 roku.

Jeśli chodzi o technologie związane z nawadnianiem, Zuccardi mają ogromne doświadczenie. W połowie XX wieku inżynier Alberto Zuccardi, ojciec dzisiejszego właściciela José Alberto, wprowadzał technologie irygacyjne w Mendozie. W latach sześćdziesiątych z powodzeniem wykorzystał możliwości firmy i założył winnicę w regionie Maipú (dziś 170 ha). Niecałe dziesięć lat później podobna, tyle że większa winnica powstała w regionie Santa Rosa. José Alberto mawia: „Mendoza jest wysoko położoną pustynią, gdyby nie góry, nie byłoby tu winnic. Nie nawadnianie jest najważniejsze, ale sposób zarządzania nim. Bez naszego wsparcia natura sama sobie tu nie poradzi”. Jego zdaniem jednak dzięki unikalnemu klimatowi i umiejętnym wykorzystaniu nowych odmian Argentyna najbardziej ze wszystkich winiarskich krajów Nowego Świata jest w stanie zbliżyć się do Europy.

Dziś imperium Zuccardi to w sumie 7 tys. hektarów winnic i produkcja 10 mln litrów wina rocznie. Konsekwentnie rozwijana jest produkcja, eksport, nowe rozwiązania technologiczne. Wina utrzymane są w zdecydowanie nowoczesnym stylu. „Nie sprzedajemy wina – sprzedajemy przyjemność”, zwykł mówić José Alberto. 

Tu pojawia się Malbec, ojczyzną odmiany jest Francja, a dokładnie leżący nieco na południowy wschód od Bordeaux region Cahors. Jednak sukces, jaki odmiana odniosła w Argentynie sprawił, że to właśnie nowa nazwa zaczęła być używana również w Cahors. W chwili obecnej obszar upraw we Francji to ok. 6 tys. hektarów, jest mniej więcej pięć razy mniejszy niż w Argentynie, gdzie Malbec stał się najpopularniejszym szczepem. 

Zuccardi Q Malbec

Zuccardi Q Malbec to limitowana seria win rodziny Zuccardi. Wytrawne, wyraziste czerwone wino skomponowane w 100% z gron odmiany Malbec. Symbolem tej serii jest znak „Q” pochodzący od słowa Quality. Symbolizuje pierwsze wina jakościowe wyprodukowane w Argentynie. Starzone 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i dodatkowo 6 miesięcy w butelkach