Chateau Villa Bel Air – Grave – Francja

Region Grave

Region Grave leży w najbardziej znanym na świecie regionie ze szlachetnych win – słynnym Bordeaux i zajmuje tam południową jego część. We Francji przyjęło się mówić, że Bordeaux jest sercem francuskich win, szczególnie jego południowy kraniec brzegu rzeki Garonne tj. rejon Graves, który jest historycznie bardzo ważnym miejscem produkcji wina m.in. ze względu na to, że to tutaj ukształtowała się klasyfikacja z 1855 roku, porządkująca GCC. W tej klasyfikacji tylko jedno wino w Premier Grand Cru Classe znalazło się z poza regionu Hout Medoc, a było nim Chateau Haut Brion właśnie z regionu Grave – Pessac Leognan. Obecnie region Grave to kolebka nie tylko świetnych czerwonych win z których słynie Bordeaux, ale również wspaniałych win białych. To co wyróżnia Grave to przede wszystkim gleba. Obfita w żwir o świetnym drenażu i gliniasto -wapniowym dość głębokim podglebiu sprawia, że powstają tu doskonałe wina zarówno białe jak i czerwone.

Winnica Chateau Villa Bel Air – Jean Michel Cazes

Jedną z kluczowych postaci winiarstwa we Francji i dumą regionu Bordeaux jest Jean Michel Cazes. Urodzony w Bordeaux w 1935. Świetny winemaker oraz właściciel takich Chateau jak: Chateau Lynch Bages, Chateau Villa Bel Air, Chateau Ormes-de-Pez, Chateau Cordeillan-Bages, Chateau L’Ostal Cazes, Domain Senechaux w Chateauneuf du Pape czy Xisto w Douro w Portugali. Przez wiele lat pracował dla jednej  z największych firm ubezpieczeniowych AXA Millesimes, która inwestowała w prestiżowe winnice na świecie (AXA jest właścicielem takich winnic jak; Chateau Pichon-Longueville,Chateau Cantenac – Brown czy Disznoko w Tokaju). Oczkiem w głowie Cazes była winnica Chateau Lynch Bages , która w 1985 roku została okrzyknięta winnicą roku magazynu Wine Spectator. Sam Cazes w 2003 roku zostaje wybrany na człowieka roku prestiżowego magazynu Decanter. Jego energia i zapał do ciągłego poszukiwania prowadzi do przekształcenia prestiżowej winnicy Chateau Cordillan Bages w Pouillac w luksusowy hotel i restaurację z 2 gwiazdkami Michelina. To co wyróżnia Cazes to nie trofea, ale motto, że nie można spocząć na laurach. Przez lata swojej pracy starał się zmienić Bordeaux w wolny od snobizmu region.

Winnica Chateau Villa Bel Air Blanc, Graves istnieje od XVIII w. W 1988 r. zostaje odkupiona przez JMC. Winogrona rosną na glebie obfitującej w żwir Garonny, który leży na podłożu gliny wapiennej z dużą zawartością żelaza. Wino zrobione z 65% Sauvignon Blanc i 35% Semmilion. Jasny kolor, aromaty grapefruita i liczi. Fermentowane w 30% w beczkach z młodego dębu. Potencjał leżakowania ok 4 lat.

Chateau Villa Bel Air Rouge

Chateau Villa Bel Air Rouge, Graves – wino robione w samym sercu Graves – Saint Morillon. Winnica sięga historią do wieku XVIII w, 1988 r. odkupiona przez Jean Michel Cazes. Wino zrobione ze szczepów 50% Merlot, 40% Cabernet Sauvignon, 10% Cabernet Franc. Starzone w 20% w beczkach z nowego dębu. Wino przechodzi długą macerację (ok. 20 dni). Ciemnoczerwona barwa, silne aromaty czarnej porzeczki, ciemnych dojrzałych jagód i delikatnej wanilii. Potencjał leżakowania ok 6 – 8  lat.