Croft Late Bottled Vintage – Porto – Portugalia

Legenda Porto
Według legendy wino wzmacniane Porto – powstało w czasie, gdy Anglicy, będący na czas wojen odcięci od możliwości sprowadzania win francuskich – udali się na rynek portugalski – do Porto. Niestety, ze względu na odległość i warunki panujące przy transporcie win – te często ulegały zepsuciu, nie docierając do Anglii w zadowalającym stanie. By zapobiec i spowolnić proces psucia się win podczas transportu – kupcy dolewali do beczek z winem wysokoprocentowy spirytus winny, który również sprowadzany z Portugalii – miał zahamować psucie się wina podczas jego morskiej podróży. Okazało się, że tak wzmocniony trunek nie tylko bez trudu docierał na wyspy brytyjskie, ale też rozwinął jeszcze głębszy aromat oraz moc, dając zupełnie nowy wymiar portugalskiego wina.

Winiarnia Croft


Dom Winiarski Croft to jeden z najstarszych wciąż działających producentów wina w tym regionie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1588 na ziemiach angielskiego miasteczka York, gdzie biznesmen Henry Thompson założył swoją pierwszą firmę handlową zajmującą się importem oraz sprzedażą wina. John Croft został jednym z pierwszych partnerów rodziny Thompsonów, a po wielu latach wspólnych prac tych dwóch rodzin (zespoloną również małżeństwem Frances Thompson i Thomasa Crofta)  – do 1927 roku firma Croft & Co została największym dostawcą wina porto na świecie.


Croft Late Bottled Vintage

LBV to akronim określenia – Late Bottled Vintage – czyli w dosłownym tłumaczeniu – rocznik późno butelkowany. To starannie wyselekcjonowane wino z danego rocznika, przez wzgląd na swoją najwyższą jakość, które nie jest butelkowane przed upływem czterech do sześciu lat. Tym samym jego kontakt z drewnem, w którym dojrzewa jest znacznie wydłużony, a to z kolei przekłada się na jego niebagatelne walory smakowe – przez wzgląd na dłuższy proces leżakowania, wino posiada zdecydowanie mocno rozwinięty bukiet. Wino cechuje się mocnymi owocowymi aromatami oraz piękną rubinową barwą..
Raz zabutelkowane wina, dzięki im dłuższemu wcześniejszemu starzeniu w drewnianych beczkach –  są gotowe do degustacji niemal od razu, nie wymagają dodatkowej dekantacji. Dlatego też wina te od samego początku ich produkcji przeznaczane były najchętniej do sprzedaży w najlepszych restauracjach. Wina LBV nie są produkowane każdego roku, a jedynie w najlepszych rocznikach.


Wina, które są używane przy tworzeniu Croft Late Bottled Vintage to wina, których owoce danego rocznika były zbierane z najlepszych parceli winnic Croft, Quinta da Roeda oraz pozostałych najwyższej jakości owoców doliny Douro. Dzięki temu cechuje go nie tylko intensywny i głęboki kolor, ale też pełny i bogaty bukiet dojrzałych soczystych owoców czy czekolady. Wino o doskonałej aksamitnej strukturze oraz długim intensywnym finiszu.