Equus „Adorator” Cuvee Rouge – Lubuskie – Polska

WINNICA EQUUS

Equss oznacza z łaciny koń i właśnie z połączenia dwóch pasji miłości do wina i koni zrodziła się winnica Equus.

Na winnicę „Equus” składa się obecnie kilka parceli, w których prowadzona jest uprawa winorośli i produkcja wina. Główną część stanowi plantacja położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, a mniejsze nasadzenia znajdują się w Mierzęcinie (woj.lubuskie) i Kornacicach (woj.świętokrzyskie). Na sumarycznym areale około 5,5 hektara uprawiane są następujące odmiany: cabernet cortis, johanniter, monarch, pinot noir, regent, riesling, rondo, solaris i zweigeltrebe.

Jowita Banek i Łukasz Chrostowski zajmują się produkcją wina na cały etat. Ich pasją są konie i nazwy poszczególnych etykiet odnoszą się do jeździectwa. Wina z winnicy Equus smakują zdecydowanie. Są mocno zbudowane, złożone, pełne w ustach, dojrzałe, kompleksowe i wytrawne. Winiarze podkreślają, że nie dodają zbytecznych środków enologicznych, a także herbicydów. Własne długoletnie doświadczenie budowali poprzez wymianę doświadczeń z innymi winiarzami, którzy zaczynali przygodę z winiarstwem na początku 2000 r.

Winnica wyróżnia się jakością oferowanych win, które są w pełni naturalne, są kwintesencją całego roku pracy na winnicy. Nie jest stosowana żadna z 58!!! praktyk etnologicznych (np. odkwaszanie, dosładzanie, używanie tanin, żelatyn, gum arabskich itp. ulepszaczy) za wyjątkiem dodawania szlachetnych drożdży i siarkowania. Uprawa prowadzona jest bez używania herbicydów.

​Wina z winnicy Equus są co raz częściej doceniane w konkursach winiarskich, zarówno w tych polskich jak i tych między narodowych. Tylko w roku 2016 wina z winnicy Equss zdobyły 11 medali międzynarodowych.

Equus „Adorator” Cuvee Rouge

Pełne i ekstraktywne czerwone wino jest kompozycją kilku szczepów w: Zweigelt, Rondo i Regent, Cabernet starannie ze sobą połączonych. W aromacie odnajdziemy czarną porzeczkę, jeżyny, czereśnie i paprykę. W tle ujawniają się także nutki korzenne, wędzonej śliwki i tytoniu. Wino złożone, ciemno purpurowe i długie w smaku. Wino z bardzo ciepłego i udanego rocznika, wyraz nie są wyczuwalne dojrzałe, aksamitne taniny pochodzące z nieco dłuższej maceracji.