Equus ‚Piaf’ Cuvee Blanc – Lubuskie – Polska

WINNICA EQUUS

Equss oznacza z łaciny koń i właśnie z połączenia dwóch pasji miłości do wina i koni zrodziła się winnica Equus.

Na winnicę „Equus” składa się obecnie kilka parceli, w których prowadzona jest uprawa winorośli i produkcja wina. Główną część stanowi plantacja położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, a mniejsze nasadzenia znajdują się w Mierzęcinie (woj.lubuskie) i Kornacicach (woj.świętokrzyskie). Na sumarycznym areale około 5,5 hektara uprawiane są następujące odmiany: cabernet cortis, johanniter, monarch, pinot noir, regent, riesling, rondo, solaris i zweigeltrebe.

Jowita Banek i Łukasz Chrostowski zajmują się produkcją wina na cały etat. Ich pasją są konie i nazwy poszczególnych etykiet odnoszą się do jeździectwa. Wina z winnicy Equus smakują zdecydowanie. Są mocno zbudowane, złożone, pełne w ustach, dojrzałe, kompleksowe i wytrawne. Winiarze podkreślają, że nie dodają zbytecznych środków enologicznych, a także herbicydów. Własne długoletnie doświadczenie budowali poprzez wymianę doświadczeń z innymi winiarzami, którzy zaczynali przygodę z winiarstwem na początku 2000 r.

Winnica wyróżnia się jakością oferowanych win, które są w pełni naturalne, są kwintesencją całego roku pracy na winnicy. Nie jest stosowana żadna z 58!!! praktyk etnologicznych (np. odkwaszanie, dosładzanie, używanie tanin, żelatyn, gum arabskich itp. ulepszaczy) za wyjątkiem dodawania szlachetnych drożdży i siarkowania. Uprawa prowadzona jest bez używania herbicydów.

​Wina z winnicy Equus są co raz częściej doceniane w konkursach winiarskich, zarówno w tych polskich jak i tych między narodowych. Tylko w roku 2016 wina z winnicy Equss zdobyły 11 medali międzynarodowych.

EQUUS ‚PIAF’ CUVEE BLANC

Aromatyczne białe, wytrawne wino skomponowane odmiany Chardonnay i Solaris. Pełne zbalansowane i wyraziste jak dobrze wykonany pasaż (passage) przez konia na czworoboku. Skupiona owocowość , objawia się nutkami dojrzałych brzoskwiń , melonów, gruszek i ananasów. W tle pojawia się aromat konfitur jabłkowych, miodu i kwiatów akacji. Wino gęste, dojrzewało przez kilka miesięcy nad osadem drożdżowym.