GostArt – Wielkopolska – Polska

Winnica Gostchorze

Winnica Gostchorze położona w miejscowości Gostchorze nieopodal Krosna Odrzańskiego, założona w 2004 roku przez Francuza Polskiego pochodzenia Guillaume Dubois pierwsza winnica w Polsce, która skupiła się na produkcji jakościowego wina musującego produkowanego metodą szampańską i to z sukcesami.

Guillaume który początkowo zajmował się na terenach polski organizacją polowań oraz prowadzeniem prawdziwej francuskiej piekarni z czasem założył winnice. Po przestudiowaniu historii regionu odkrył że od XVII wieku z powodzeniem na tych terenach funkcjonowały setki hektarów winnic, które specjalizowały się w produkcji wina musującego, opartego w szczególności na takich szczepach jak Riesling czy Pinot Blanc.

Winnica w tej chwili liczy ponad 11 hektarów i jako jedna z nielicznych w Polsce obsadzona jest tylko szczepami winogron Vitis Vinifera czyli szczepami winorośli właściwej. Takimi jak Riesling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay czy pierwszy raz w tym roku owocujący Pinot Noir.

GostArt

Harmonijny, wytworny smak unikalnej kompozycji winogron szczepów Riesling, Pinot Gris

i Pinot Blanc. Stworzone według szkoły francuskiej z polskich owoców rosnących w tradycyjnym regionie winiarskim okolic Zielonej Góry. Swój doskonały smak zawdzięcza dojrzałym winogronom i unikalnemu mikroklimatowi winnicy Gostchorze położonej na zielonych wzgórzach, tuż nad rzeką Odrą, na obszarach Natura 2000 Krośnieńska Dolina Odry. Naturalny terroir Winnicy Gostchorze w postaci piaszczystej gliny ogrzewanej ciepłymi strumieniami wiatru znad łąk nadodrzańskich jest mocno wyczuwalny w aromatycznym, niemal kwiatowym bukiecie.

Wino musujące GostArt rocznik 2015 zostało docenione i otrzymało Złoty medal w VII Ogólnopolskim Konkursie Win o nagrodę „Grand Prix – Winobranie 2016” w Zielonej Górze w kategorii wina musujące oraz srebrny medal za najwyżej ocenione wina w tym konkursie. Wino GostArt zostało też nagrodzone podczas Winobrania 2017. „Grand Prix – Winobranie 2017 – Medal Brązowy – wino GostArt 2016, półwytrawne z Winnicy Gostchorze z wynikiem 87,4 pkt. Kategoria – wina musujące: Medal złoty – wino GostArt 2016 z Winnicy Gostchorze z wynikiem 86,6 pkt, Medal złoty – wino GostArt 2016, półwytrawne z Winnicy Gostchorze z wynikiem 87,4 pkt. Podczas jednej z degustacji jeden z sommelierów stwierdził „ uważam GostArta za wino wybitne, które kładzie na łopatki nie jednego szampana czy też hiszpańską Cavę”.