Hacienda Zorita Vega De la Reina Verdejo – Rueda – Hiszpania

Winnica Hacienda Zorita

Winnica Hacienda Zorita czyli Dom Lisicy należy do rodziny Marques de la Concordia. Grupa ta ma winnice w Ribera del Duero, Ruedzie i Arribas del Duero. Zorita usytuowana jest w Castile and Leon w Ruedzie w dolinie Douro, zaledwie 12 km od Salamanki będącej stolicą kulturalnej i słynącej z pięknego starego uniwersytetu.

Winnica podzielona jest na kilka parceli. Jedna z nich obejmuje piękny XIV wieczny klasztor dominikanów, w którym znajduje się oprócz winnicy 5* hotel. Miejsce jest urokliwe i pełne ciekawych historii. W jednym z budynków znajduje się stary kościółek i magazyn w którym sufit został wystylizowany na kształt starego kadłuba statku. Motyw ten ma przypominać Krzysztofa Kolumba który gościł w klasztorze odpoczywając i zbierając fundusze przed wyprawą.

Winnica jest wspaniale utrzymana i zadbana. Właściciel kładzie nacisk na ekologię i życie zgodnie z naturą. Oprócz win produkują także sery, robią własny ocet balsamiczny, oliwy, szynki długo dojrzewające, uprawiają zioła, warzywa i owoce wykorzystywane w hotelu. Hodują także konie i bydło rogate, kozy, owce i świnie iberyjskie.

Szczep Verdejo

Klimat panujący w Ruedzie jest ciepły umiarkowany lub środziemnomorski. Gleby są pochodzenia aluwialnego i mają wyraźna kamienisto piaszczystą strukturę powierzchni. Jest to szczególnie pomocne przy pielęgnowaniu szczepu Verdejo, który wykorzystuje nagrzane w dzień kamienie do ogrzania się w chłodne noce. Jest to szczep endemiczny pochodzący właśnie z tego regionu. Podobno w XI wieku Verdejo została sprowadzona z północnej Afryki przez Mozarabów – chrześcijańska ludność która władali Maurowie i właśnie w Ruedzie znalazła swoją ojczyznę. W Hiszpani uchowało się kilkadziesiąt starych ponad 100 letnich krzaków Verdejo które zostały posadzone na zupełnie piaszczystych terenach co uchroniło je od żarłoczności  plagi filoksery.

Verdejo jest szczepem o dość wysokiej kwasowości. Charakteryzuje się też  intensywnością aromatów z przewagą melona, brzoskwini, moreli, aromatów kwiatowych i ziół. Posiada dużą zawartością alkoholu i cielistą strukturę. Czasami na finiszu jest lekko goryczkowe z anyżkową nutą. Nadaje się też do starzenia w beczce.

W Haciendzie Zoricie zbiory Verdejo odbywają się w nocy aby uniknąć wysokich temperatur. Minimalizuje to utlenianie i utratę aromatów. Fermentacja odbywa się w stalowych kadziach przez około 15-20 dni. Butelkowanie następuje po ok 2-3 miesiącach gdy wino się uspokoi.

Hacienda Zorita Vega De la Reina Verdejo

Wino Vega De La Reina Verdejo otrzymało w 2015 roku nagrodę za najlepsze białe wino hiszpańskie.

Wino wytrawne o jasnosłomkowej barwie z błyszczącymi zielonymi odcieniami o intensywnym, delikatnym zapachu białych owoców z aksamitnymi nutami ziół i anyżu. Wino w ustach, okrągłe gładkie i kremowe, z przyjemną cierpkością na finiszu nadające mu długą trwałość. Zbiór odbywa się nocą, aby uniknąć wysokich temperatur, co minimalizuje utlenianie i utratę zapachu.