Bouchard Aine & Fils Pinot Noir – Burgundia – Francja

Region Burgundia

Burgundia leży na terytorium Północnej Francji, między miastami Dijon (północ), a Lyon (południe). Winnice Burgundii ciągną się przez ok. 140 km, wzdłuż prawego brzegu rzeki Saony, od miasta Dijon na północy do Mâcon na południu. Panuje tu klimat kontynentalny z chłodnymi zimami i wiosennymi przymrozkami. Lata są natomiast ciepłe, często gorące, ale nigdy tak suche jak na południu – w dolinie Rodanu czy Langwedocji. Gleby, w przeważającej części gliniasto-wapienne, powstały w wyniku erozji wapiennych skał ze wznoszącego się nad Côte d’Or płaskowyżu Jury, osadzających się na niesionych przez Saonę iłach. Wyjątkiem jest Chablis, stanowiące oddaloną od centrum Burgundii enklawę leżącą na grubych pokładach wapienia zwanego Kimerydem.

Burgundia to kraina wąwozów, kanałów, malowniczych łąk, żyznych pól. Pięknych romańskich kościołów i zabytków. Słynie ze wspaniałej Musztardy Dijon, likieru z czarnych porzeczek zwanego crème de cassis, który w połączeniu z winem białym daje napój zwany Kirem.

W Burgundii pomimo dobrego winiarsko klimatu, mniejsze znaczenie  dla win ma dobra lokalizacja, wysokość czy nachylenie stoku. Główne znaczenie odgrywa odpowiednie ułożenie kamienistych, wapiennych warstw gleby z dobrym drenażem w stosunku do zatrzymujących wodę iłów i margli. To stąd biorą się zaskakujące niekiedy sytuacje, kiedy siedlisko grand cru dzieli tylko parę metrów od znacznie gorszej parceli, zaś orientacja w skomplikowanej geomorfologii tutejszego terenu jest podstawową kwalifikacją enologów.

W Burgundii poza białymi szczepami chardonnay, aligote, w dużej ilości sadzi się dwa rodzaje czerwonych szczepów gamay I pinot noir. W 1395 roku Filip Śmiały, książę Burgundii nakazał usunięcie w całym swoim księstwie winorośli odmiany gamay i zastąpienie jej przez pinot noir, przez co utrwalił podział burgundzkich winnic na szlachetne Côte d’Or i plebejskie Beaujolais. Tym samym szczep pinot noir zyskał na znaczeniu a gamay stał się nielicznym dodatkiem.

Szczep Pinot Noir

Winorośl o gronach wyglądem przypominających szyszkę, stąd pewnie nazwa pinot. Szczep pochodzi z Francji. Znany tez pod innymi nazwami : spatburgunder, pinot nero, bouchet, petit cabernet.

Naukowcy sugerowali, że powstał z krzyżówki pinot meuniera i traminera, ale genetyczne badania wykazały ze pinot meunier ma ten sam kod genetyczny. Dodatkowo odnaleziono w Columelli w księdze De Re Rustica opis idealnie pasujący do cech pinota i pochodzi ona z pierwszego wieku naszej ery.

Okazało się ze Pinot Noir ma ogromne predyspozycje do mutowania i łączenia się w spontaniczne krzyżówki. Prawdopodobnie taki właśnie mezalians z dawniej uprawianym szczepem gouais blanc mógł dać początek szczepom chardonnay , aligote, gamay beaujolais. Do dziś dnia w samej Francji jest już wiele jego krzyżówek nieznacznie różniących się budowa i charakterystyką.

Jedna z bardziej znanych i udanych krzyżówek jest połączenie szczepu pinot noir ze szczepem cinsaut lub inaczej zwanym hermitage. Znamy tą odmianę z RPA pod nazwą pinotage.

Szczep bardzo delikatny i kapryśny, nieodporny na szkodniki. Podatny na choroby pleśniowe i wirusowe. Nie lubi przymrozków bo łatwo przemarza. Nie sprzyjają mu też zbyt wysokie temperatury bo szybko nabiera cukru co daje mu wysoki alkohol, ale nie buduje aromatyczności i gubi kwasowość . Lubi gleby wapienne.

Wina z tego szczepu charakteryzują się niska zawartością tanin i garbników i dość wysoka kwasowością. Aromaty bogate w truskawki, maliny, wiśnie, czerwone porzeczki. Barwa wina dość jasna. Wino dobrze znosi leżakowanie w beczkach, a starzejąc się nabiera aromatów wanilii, kokosa, dymu, dębiny, cedru, skóry, trufli i cygara. Ze szczepu produkuje się tak wina czerwone jak i różowe i białe w typie blanc de noir-czyli produkowane bez udziału skórek.

Winnica  Bouchard Aine&Fils

Początki  sięgają 1731 roku, kiedy to Michel Bouchard postanowił osiedlić się w Burgundii i założyć własny biznes. Początkowo zajmował się tkaninami i pośrednictwem w sprzedaży wina. W 1750 roku jego najstarszy syn, Joseph, postanowił iść w ślady ojca i oprócz pośrednictwa zająć się produkcja wina. Pracowali blisko z lokalnymi winemaker’ami, skupiając się na burgundzkich szczepach chardonnay i pinot noir i starej kulturze winifikacji. Wina miały być eleganckie, bez nadmiernej agresywności. Posiadać  dobra strukturę i odpowiednia kwasowość aby zachować potencjał starzenia. Miały zachwycać aromatem a jednocześnie mieć charakter. W winnicy więc nacisk kładli naperfekcyjną selekcje gron, winifikację i starzenie.  Wina przechowywano w beczkach ok 14-16 miesięcy, wykorzystując ok 15-30% beczek z nowego dębu.

W ciągu ostatnich dwóch lat winnica Bouchard Aine&Fils zdobyła ponad 20 różnych nagród i wyróżnień. Nieustępliwe dążenie do perfekcji w jakości, autentyczności w stylu i prestiżu w nazwie, formuje przez przeszło dwa stulecia marki Bouchard Aine&Fils  która jest synonimem najlepszych win burgundzkich.

Wina pochodzą z 6 rejonów: chablis, cote de nuits, cote de beaune, cote chalonnaise, maconnais i beaujolais

Pinot Noir Bouchard Bourgogne Reserve

Wino Pinot Noir Bouchard Bourgogne Reserve w apelacji Cote de Beaune Charakteryzuje się głęboką barwa. Dojrzewa w stalowej kadzi i 6 miesięcy w beczkach .Charakteryzuje się delikatnym ale złożonym aromatem porzeczek, wiśni , jagód z lekka dżemową nutą. Wyczuwalne aromaty lukrecji i kawy.  Nuty dębowe i grillowe dają przyjemne wykończenie a lekko pikantne ale jedwabiste taniny dodają wyważonej struktury. Świetne połączenie do duszonej wołowiny lub jagnięciny.