Quinta da Alorna Abafado 5YO – DOC TEJO – PORTUGALIA

Region Tejo

Region Tejo, poprzednio znany jako Ribatejo, znajduje się w centrum Portugalii, niedaleko stolicy kraju – Lizbony. Jest drugim co do wielkości obszarem pod względem powierzchni lasów korkowych (124 682 ha, co stanowi 18% wszystkich lasów korkowych w Portugalii). Posiada bogate dziedzictwo kulturowe i słynie z historycznych skarbów, ale przede wszystkim znane jest ze swych winnic, gajów oliwnych, bydła rasy Mertolengo przeznaczonego na słynne walki oraz znanych koni luzytańskich.

To jeden z najstarszych regionów w Portugalii z tradycją uprawy winorośli sięgającą XII wieku. Obszar ten przecina rzeka Tag (lok. Tejo), a na północy otoczony jest pasmem górskim. Winnice zdobią brzegi rzeki Tag od czasów rzymskich, a dzięki wyrazistemu charakterowi terroir, tereny te są idealnym miejscem do upraw autochtonicznych szczepów winogron.

Winnica Quinta da Alorna

Winnica Quinta da Alorna powstała w 1723 r. Symbolem winnicy jest pałac zbudowany w tymże roku przez Dom Pedro de Almeidę, wicekróla Indii, który za zasługi w zdobyciu twierdzy Alorna otrzymał od portugalskiego króla tytuł markiza I Alorna. Poza winnicą o powierzchni 220 ha w majątku Quinta da Alorna znajdują się również lasy o powierzchni 1,9 tys ha (sosna, dąb korkowy, eukaliptus), pozostałe ziemie zajmujące ok 800 ha pod uprawę ziemniaków, groszku, cebuli czy kukurydzy, stajnie i ujeżdżalnie koni, domy dla pracowników no i naturalnie – winiarnię.

Winnice obsadzone są m.in. taki szczepami jak: cabernet sauvignon, alicante bouschet, touriga nacional, chardonnay, verdelho i arinto, fernão pires

To właśnie autochtoniczny szczep –  fernao pires i jego unikalne właściwości stały się przyczyną do powstania jedynego w swoim rodzaju, białego wina wzmacnianego Quinta da Alorna Abafado 5YO.

Quinta da Alorna Abafado 5YO

Wino wzmacniane (17,5 – 18% alkoholu w zależności od rocznika) leżakuje przez 5 lat w beczkach dębowych, używanych wcześniej do produkcji brandy. Nuty migdałów, miodu i suszonych owoców. Na szczęście także dobra kwasowość, więc po jednym kieliszku będziemy jeszcze mieli ochotę na drugi. Do słonych, długo dojrzewających serów typu lazur, sardynek suszących  na słońcu, i deserów.