Quinta da Alorna Riserva Tinto – Tejo – Portugalia

REGION TEJO

Regiony winiarskie regionu leżą nad rzeką Tejo, najdłuższą na Półwyspie Iberyjskim. Żyzne gleby aluwialne od dawna dostarczały miejscowym ludności rekordowych plonów owoców i warzyw, a wino również korzysta z bogactwa rzeki – nie tylko w Portugalii, ale także w środkowej Hiszpanii . W regionie istnieją dwa oficjalne oznaczenia – ogólny Tejo VR i bardziej szczegółowy Do Tejo DOC. Zostały one nazwane jako takie w 2009 r. – wcześniej były znane odpowiednio jako Ribatejano i Ribatejo.

Ponieważ rzeka jest główną drogą wodną łączącą Madryt z Lizboną, Ribatejo – Tejo od dawna należy do najbogatszych regionów Portugalii. Był to naturalny punkt orientacyjny dla handlowców przemieszczających się między Portugalią a Hiszpanią, więc miał naturalny rynek dla swoich win w średniowieczu i do XIX wieku.

Winorośl posadzona na niżej położonych terenach w pobliżu Tejo cieszy się naturalnym nawadnianiem, co może prowadzić do nadmiernych plonów – często winnice Tejo dają plony przekraczające 5,7 ton / akr (100 hL / ha). W związku z tym region zajmuje drugie miejsce pod względem całkowitej rocznej produkcji wina: duży procent tej produkcji wytwarzają spółdzielnie, a nie pojedyncze gospodarstwa.

Jest to ciepły, suchy obszar – jedyny region śródlądowy w Portugalii. Podobnie jak w sąsiednim Alentejo , najlepsze wina Tejo są przeważnie czerwone. Podobnie jak wiele części Portugalii, winietonowie Tejo patrzą w przyszłość, sadząc międzynarodowe odmiany, takie jak Syrah i Cabernet Sauvignon, oraz tradycyjne odmiany, takie jak Touriga Nacional , Castelão i Trincadeira ; wina są często mieszankami obu rodzajów. W białych winach dominują aromatyczne, delikatnie pikantne Fernão Pires.

WINNICA Quinta da Alorna

Winnica Quinta da Alorna powstała w 1723 r. Symbolem winnicy jest pałac zbudowany w tymże roku przez Dom Pedro de Almeidę, wicekróla Indii, który za zasługi w zdobyciu twierdzy Alorna otrzymał od portugalskiego króla tytuł markiza I Alorna. Poza winnicą o powierzchni 220 ha w majątku Quinta da Alorna znajdują się również lasy o powierzchni 1,9 tys ha (sosna, dąb korkowy, eukaliptus), pozostałe ziemie zajmujące ok 800 ha pod uprawę ziemniaków, groszku, cebuli czy kukurydzy, stajnie i ujeżdżalnie koni, domy dla pracowników no i naturalnie – winiarnię.

Winnice obsadzone są m.in. taki szczepami jak: cabernet sauvignon, alicante bouschet, touriga nacional, chardonnay, verdelho i arinto, fernão pires.

SZCZEP TOURIGA NACIONAL

Touriga Nacional jest uważana przez wielu za najlepsze w Portugalii winogrona. Jest znana przede wszystkim z porto, ale coraz częściej zyskuje sławę jako główny składnik wytrawnych czerwonych win. Winogrono osiągnęło status portugalskiego winogrona narodowego i jest sadzone na terenie całego kraju, najszerzej w północnych regionach Dao i Douro. Dzięki silnym taninom i jasnej kwasowości Touriga Nacional jest doskonałym partnerem do mieszania. To również sprawia, że bardzo dobrze się starzeje, co z czasem zwiększa złożoność win. Wina są ciężkie w strukturze i aromatyczne z nutami ciemnych owoców i kwiatów. Jego intensywność jest również powodem, dla którego często stosuje się go tylko w niewielkich ilościach, gdy jest stosowany w mieszankach wina stołowego.

Quinta Da Alorna Reserva Touriga Nacional Cabernet Sauvignon Reserva

Wino o głębokim rubinowym odcieniu z fioletowymi refleksami. Nos wypełniony aromatami dojrzałych czarnych porzeczek, wiśni, jeżyn, fiołków z odrobiną przypraw i złożonością starzonego dębu. Na podniebieniu pełna krągła budowa z aromatami dojrzałych czerwonych owoców oraz jagód. Wino intensywne o długim przyjemnym wykończeniu, dojrzewało 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Wino w 2011 zdobyło złoto i srebro.

Sugestie kulinarne: dziczyzna, pieczeń wołowa, jagnięcina, dojrzałe sery.