Robert Mondavi Private Selection Zinfandel – Napa Valley – USA

REGION NAPA VALLEY

Region Napa Valley uważany jest za najbardziej prestiżowe miejsce uprawy winorośli w Stanach Zjednoczonych. Tam produkowane są ikony win z Kalifornii. Żaden inny region na świecie nie osiągnął tak wiele w tak krótkim czasie. Najbardziej zaskakujące w Dolinie Napa jest to, że daje tylko i aż 5% kalifornijskiej produkcji wina, przy czym wina z Kalifornii stanowią 90% produkcji w całych Stanach Zjednoczonych. Napa obejmuje 14 tys. ha winnic, ale to zaledwie 1/8 areału Bordeaux i ½ Burgundii i Szampanii. Na terenie objętym restrykcyjną apelacją AVA ( American Viticultural Area ) działa ok. 391 winiarni. Europejscy winiarze często zarzucają winom z Napa, że są do siebie podobne i nie cechuje ich oryginalność. Nic bardziej mylnego, w Napa Valley występuje ok. 150 typów gleb. Dolina dzięki rzece Napa i najwyższym szczytom Mount Vieder i Atlas Peek, daje ogromną różnorodność gleb od żyznych na zboczach po aluwialne i iłowe w tarasowych winnicach. 30 ha samego dna Dolina Napa stanowi gleby iłowe i wapń. Z kolei góry Maycamas oddzielające Dolinę Napa od drugiej co do klasyfikacji regionów w Kalifornii Sonomie wpływają na różnorodność klimatyczną (dzięki zróżnicowaniu terenu od dna rzeki po szczyty gór). Odległość od Oceanu Spokojnego powoduje że poranki są zimne z wysoką wilgotnością oraz mgłami. Dominujący klimat  śródziemnomorski charakteryzuje się długim i ciepłym latem. Okolice Carrneros są chłodne i doskonale nadają się dla uprawy Sauvignon Blanc i Chardonnay. Kalifornia podzielona jest na 5 obszarów ze względu na różnice temperatur. Napa jest w III obszarze.

SZCZEP ZINFANDEL

W Kalifornii uprawia się łącznie ponad 30 różnych odmian winorośli, jednak największe znaczenie ma „wielka piątka”: cabernet sauvignon, pinot noir, merlot, syrah i właśnie zinfandel zwany niekiedy tajemniczą winoroślą. Przydomek ten zyskał z powodu niejasnej i zagmatwanej przeszłości. Jeszcze nie tak dawno sądzono, że zinfandel jest tym samym szczepem, co włoskie primitivo, a co za tym idzie wywodzi się z Włoch. Fakt ten doprowadził do wielu niesnasek pomiędzy amerykańskimi i włoskimi producentami wina, gdyż ci drudzy chcąc skorzystać z popularności zinfandela, zaczęli eksportować wino właśnie pod taką nazwą. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem Amerykańskich winiarzy – mieli oni bowiem świadomość, że wina oparte na tym szczepie kojarzą się konsumentom z charakterem kalifornijskich win. Najnowsze badania DNA wykazały jednak, że pochodzenie szczepu zinfandel jest zgoła inne. W 2002 badacze natrafili na chorwacki trop szczepu crljenak, z którego pochodzi najprawdopodobniej zarówno zinfandel jak i primitivo. Można więc przyjąć, że zinfandel trafił z Dalmacji do USA, a następnie do Włoch.

Dla Amerykanów zinfandel stanowi część ich dziedzictwa narodowego, są bowiem bardzo przywiązani do tego szczepu. Pojawił się on w Nowym Jorku w 1820 roku a około 30 lat później wyemigrował do Kalifornii a dokładnie do Sierra Foothills, gdzie natrafił na idealne dla siebie warunki. To tu możemy spotkać najstarsze winnice, a niektóre krzewy mają ponad 150 lat i wciąż z ich owoców produkowane jest wino. Kolejne nasadzenia pojawiały się na zachód od Sacramento – w Napa Valley i Sonomie.

Zinfandel zyskał popularność przede wszystkim z powodu Gorączki Złota. Z jednej strony brakowało drewna i drutu, a szczep nie wymagał użycia tych materiałów. Z drugiej strony wielu rozczarowanych poszukiwaczy drogocennego kruszcu zmieniało swoje plany i rozpoczynało uprawę winorośli obserwując rosnące zapotrzebowanie na wino. Zachód prężnie się rozwijał, a napływająca ludność napędzała produkcję. Zinfandel wstrzelił się więc idealnie w potrzeby Amerykanów – był łatwy w uprawie i niezwykle wydajny. Po raz pierwszy pojęcie zinfandel pojawiło się w 1832 roku w Bostonie za sprawą wina stołowego o takiej nazwie. Od tej pory Amerykanie uznają zinfandela jako niezależną amerykańską odmianę o charakterystycznych dla siebie cechach.

Pomimo, że z tego historycznego szczepu przez wiele lat produkowano głównie proste wina, to w ciągu ostatnich 30 lat zinfandel przeistoczył się w jedną z najznakomitszych odmian. Powstałe z niej wina, w zależności od producenta mogą być lekkie i owocowe lub potężne, bogate, dojrzałe, o dużej zawartości alkoholu i wręcz pikantne. Rozmaitość ta wynika z faktu, iż charakterystyczne dla tej odmiany jest nierównomierne dojrzewanie owoców. Podczas, gdy część z nich jest jeszcze niedojrzała, na kiści znajdują się także przejrzałe grona. Niesie to ze sobą zarówno trudność w oszacowaniu terminu zbioru, ale pozwala jednocześnie na znalezienie doskonałej równowagi pomiędzy kwasowością a wysoką ekstraktywnością wina.

ROBERT MONDAVI

WINNICA ROBERT MONDAVI

Robert Mondavi – ikona kalifornijskiego winiarstwa. Urodzony w Monassota w 1913 r. Rodzice jego pochodzili z Sassoferrato z Marchii we Włoszech. W 1943 r. rodzina Mondavi za namową Roberta kupuje winnice Charlesa Kruga w St. Helana w Napa Valley. Jednak po kilku latach funkcjonowania winnicy Robert popada w rodzinną sprzeczkę ze swoim bratem Piotrem, czego skutkiem jest wykluczenie Roberta z rodzinnego biznesu. W rok później Robert zakłada pierwszą winnice w Oakville – jest to pierwsza winnica od czasów prohibicji. W wieku 52 lat rozpoczyna nowy rozdział życia.

Pod koniec życia produkuje z bratem beczkę Cabernet Sauvignon i nazywa ją Ancora una Volta (Jeszcze raz na pojednanie). W 2004 r. sprzedaje winnice za 1,36 mld dolarów. W ciągu roku odwiedza winnice Mondaviego 300 tys. turystów.

ROBERT MONDAVI PRIVATE SELECTION ZINFANDEL

Private Selection Zinfandel to mieszanka ręcznie zbieranych winogron szczepów Zinfandel, Barbera i Syrah pochodzących z winnic na środkowym wybrzeżu Kalifornii, czczonych za ich idealny klimat. Chłodny powiew oceanu na środkowym wybrzeżu spowalnia tempo dojrzewania, zachowując cenną kwasowość i poziom cukru. To lekko wytrawne czerwone wino o rubinowej barwie, intensywnym aromacie leśnych owoców z nutą przypraw i wanilii w tle. Smak i aromat jagód przeplata się z aromatycznymi przyprawami o waniliowych niuansach. Starzeje się przez 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *