Ruffino Lodola Nuova DOCG Nobile de Montepulciano – Toskania – Włochy

Region DOCG Vino Nobile de Montapulciano

Toskania – jeden z najstarszych regionów winiarskich na świecie o niespotykanych, zapierających dech w piersiach widokach , licznych zabytkach ale przede wszystkim imponujących winnicach. Toskania jest ojczyzną najpopularniejszego włoskiego  wina jakościowego – chianti – pochodzącego ze wzgórz pomiędzy Florencją i Sieną, Arezzo i Pizą.

Tutaj powstają brunello di montalcino, vino nobile di montepulciano czy vernaccio di san gimignano. Tu również najlepsi winiarze produkują  tzw. supertoskany czyli wina produkowane niezgodnie z przepisami apelacyjnymi ale posiadające rewelacyjne walory aromatyczne i smakowe.

Różnorodność win w regionie odzwierciedla wielość terroir. Obejmują one  góry (Apeniny) poprzez wzgórza środkowej Toskanii aż po formacje wulkaniczne na południu.

Żółte piaski i gliniaste piaskowce regionu miasta Montepulciano mają pochodzenie wulkaniczne – miasto leży na wygasłym wulkanie Monte Polizano. Tutaj nie znajdziemy formacji wapiennych tak charakterystycznych dla środkowej Toskanii i regionu Chianti Classico. Jest tu cieplej a czasem zbyt gorąco i dlatego najlepsze winnice leżą w pobliżu jeziora Trasimeno. Region Vino Nobile de Montapulciano od 1980 roku posiada certyfikat DOCG, jest mały –zaledwie 1500 hektarów. Uprawiana tu odmiana sangiovese znana jest jako prugnolo gentile , a miejscowe wina zrobione z mieszanki gron podobnej do tej, co chianti nazywane są vino nobile di montepulciano – w skrócie nobile. Tutejsze wino ma co prawda więcej ciała i wyższą zawartość alkoholu niż chianti ale jednak robi wrażenie wina owocowego i czasami roztacza różne kwiatowe aromaty.

Winnica Ruffino

Winnica Ruffino to ikona toskańskiego winiarstwa założona w 1877 roku przez Ilario i Leopolda Ruffino,  w pobliżu miejscowości Pontassieve , nieopodal Florencji. Od 1913 roku firma jest zarządzana przez rodzinę Folonari, pod której egidą w krótkim czasie zdobyła pozycje jednego z liderów i obecnie posiada prawie 1600 hektarów upraw winorośli na terenie Toskanii i Umbrii.

W swoim portfolio posiada reprezentantów całej Toskanii z takimi brendami jak Ducale, Aziano, Santedame, Lodola Nuova.

Ruffino Lodola Nuova DOCG Nobile de Montepulciano

Słowo „lodola” oznacza „skowronek” – ptaka, który pięknie śpiewa i od wieków lata do Montepulciano, gdzie tworzone jest to wino. „Nobile” dodatkowo tutaj oznacza wyjątkowość, szlachetność, wyśmienitą jakość.
Źródła historyczne wskazują, iż w słynnej 90 ha posiadłości w wiosce Valiano, produkowane są  wina o charakterze Lodola Nuova już od VIII w. Nowożytnie Vino Nobile poddaje się fermentacji w  stalowych kadziach, a następnie przez okres 18 miesięcy leżakuje w dębowych beczkach oraz 6 miesięcy w butelkach. Kompozycja tego wina to 80% Sangiovese, 10% Merlot, 10% Cabernet Sauvignon (skład procentowy może się wahać w poszczególnych rocznikach).

To wino wyróżnia aromat czarnej wiśni, śliwki, truskawki i tytoniu z nutą goździków w tle. Aksamitne taniny na podniebieniu z długotrwałym finiszem kreślą nam wino zrównoważone , wytrawne o rubinowym kolorze z ceglastymi refleksami. Ścieżka medalowa dopełnia wykwintny obraz tego wina – symbolu regionu Montepulciano.