Ruffino Modus Toscana IGT – Toskania – Włochy

Region Toskania

Toskania to nie tylko piękne widoki, zabytki czy malownicze wyspy, to także niezliczone winnice. Toskania jest jednym z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Oficjalnie za początki tutejszego winiarstwa uznaje się średniowiecze, ale podobno pierwsze winnice prowadzili tutaj Etruskowie! Region Chianti (położony w środkowej części Toskanii) uznaje się za najistotniejszy. To właśnie tu produkowane są apelacyjne wina o tej samej nazwie – jak i również Brunello di Montalcino, z najważniejszej odmiany włoskiej Sangiovese.

Winnica Ruffino

Winnica Ruffino została założona w 1877 roku przez dwóch kuzynów Ilario i Leopoldo Ruffino w miasteczku Pontassieve, nieopodal Florencji. Skrupulatnie przestrzegali wyznaczonych sobie standardów jakości, co zaczęło przynosić efekty już kilka lat później. W 1881 roku pierwsze Ruffino Chianti zdobywa złoty medal w Mediolanie. W 1890 roku dekretem księcia Aosty, Ruffino zostaje oficjalnym dostawcą wina dla włoskiej rodziny królewskiej. W 1927 roku światło dzienne ujrzała pierwsza butelka Ruffino Riserva Ducale. A w 1997 roku ukazuje się pierwszy „supertoskan”.

Szczep Sangiovese

Sangiovese jest szczepem późno dojrzewającym o rubinowej barwie, sporej ilości tanin, dużej kwasowości i bukiecie owoców pestkowych (jeżyny, wiśnie). Ma też spory potencjał starzenia (niektóre nawet 10-20 lat). Toskania poza świetnymi winami apelacyjnymi, produkuję również słynne na całym świecie „supertoskany”. Są to wina których produkcja jest niezgodna z przepisami apelacyjnymi, lecz o świetnych walorach aromatycznych i smakowych.

Ruffino Modus Toscana IGT

Modus Toscana wino (prawie) po równo jest złożone z następujących szczepów Sangiovese 34%, Cabernet Sauvignon 33% i Merlot 33%. Jest przechowywane w beczkach z dębu francuskiego przez okres 12 miesięcy, a następnie dodatkowo w butelce przez okres 6 miesięcy. Wino o głębokiej rubinowej barwie, o intensywnych aromatach dojrzałych czerwonych i czarnych owoców jak wiśnie, śliwki i jeżyny, które są zwieńczone nutami pikantnymi, słodkim tytoniem, a nawet nieco balsamicznym finiszem. Wino pełne finezji i stylu, o pełnym ciele. Jedwabiste taniny, dojrzałe jeżyny i wanilia na końcu. Kompas na etykiecie symbolizuje skrupulatny balans pomiędzy elementami które razem połączone, dają charakter tego wina jak: winorośl, słońce, owoc, ziemia, oddanie i przedział czasu. Wino otrzymało wiele nagród m.in. od Wine Spectator, Decanter czy 93pkt od Jamesa Sucklinga.