Ruffino Riserva Ducale Chianti Classico DOCG – DOCG Chianti Classico – Włochy

Region Toskania

Toskania to jeden z najstarszych regionów winiarskich świata, z ponad 2000 letnią tradycją. Region o łagodnym śródziemnomorskim klimacie, ale także z licznymi unikatowymi zabytkami i wzbudzającymi zachwyt pięknymi widokami. Ale przede wszystkim region imponujących winnic, położonych na malowniczych, skąpanych w słońcu wzgórzach, które czynią ten region najważniejszym i największym producentem wina we Włoszech. Ojczyzna jednego z najbardziej znanego na świecie włoskiego wina – Chianti a także cenionego tzw. „supertoskana”  wina produkowanego wbrew obowiązującym przepisom apelacyjnym, aczkolwiek o rewelacyjnych walorach aromatycznych i smakowych, dorównującym jakością najlepszym winom klasy DOCG. Zaś Chianti Classico to serce Toskanii, niewielki subregion winiarski którego granice zostały określone w 1716 roku, produkujący prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych i cenionych win na świecie: wino Chianti Classico. Wino wytwarzane jest wyłącznie z najlepszych jakości odmian winorośli, wg najbardziej rygorystycznych warunków winifikacji. Wina Chianti Classico Riserva są starzone znacznie dłużej niż jakakolwiek inna klasa win Chianti – co najmniej dwa lata na dębie i trzy miesiące w butelce. Dzięki temu są bogatsze, bardziej złożone i posiadają złożone tanin. Ze względu na poziom wymaganego alkoholu Chianti Classico Riserva mają także znacznie większy potencjał dojrzewania niż Chianti Classico non-Riserva. +

Logo Chianti Classicoto czarny kogut, który od XII w, jak głosi legenda „stoi na straży” gwarancji jakości win pochodzących z tego regionu, ale również władzy… .

Pieczęć Czarnego Koguta jest symbolem Chianti Classico Wine Consorcium, organizacji założonej w 1924 roku w celu ochrony i promowania tego czcigodnego wina. Dlaczego czarny kogut? Dwa najważniejsze miasta Chianti: Florencja i Siena od dawna toczyły spór o prawa do regionu Chianti, gdzie czerwone wina były produkowane od czasów Etrusków.

Około 1200 roku, zgodzili się wreszcie zakończyć rywalizację organizując konkurs, podczas którego jeźdźcy każdego z rywalizujących miast mieli za zadanie wyruszyć w drogę po pierwszym pianiu koguta. Miejsce spotkanie miało określić granice i rozstrzygnąć odwieczny spór nad panowaniem w regionie. Reprezentantem Sieny w tym ważnym przedsięwzięciu został biały kogut, dla którego możni mieszczanie Sienny nie szczędzili lokalnych smakowitości podczas wieczerzy poprzedzającej konkurs. Sytość zapewniła ich zawodnikowi długi, głęboki sen. A tymczasem przebiegli Florentyńczycy głodowali swojego czarnego koguta, tak bardzo, że obudził się na długo przed świtem. Ich jeździec wyjechał jako pierwszy i znalazł się nieomal u bram Sieny zostając zwycięzcą. I tak dzięki czarnemu kogutowi ich władza nad regionem pozostaje nadal w ich rękach a on sam jest oficjalnym znakiem rozpoznawczym regionu.

Winiarnia Ruffino

Ruffino to ikona toskańskiego winiarstwa, założona przez dwóch kuzynów: Ilario i Leopoldo Ruffino, którzy inspirowani swoją pasją do wina zakładają w 1877 roku małą winnicę w mieście Pontassieve niedaleko Florencji, w regionie, który miał już wielowiekową tradycję uprawy wyjątkowych winogron. Skrupulatnie przestrzegane winiarskie standardy zostały po raz pierwszy docenione na Wystawie Wina w Mediolanie w 1881 roku, gdzie Chianti ich autorstwa zdobyło pierwszy Złoty Medal, następne zaś, z tego samego kruszcu na wystawach w Nicei w 1884 roku oraz w Antwerpii w 1885 roku. Reputacja winnicy szybko została zauważona przez koneserów wina w kraju i na świecie. W 1890 roku książę Aosty odważył się na długą podróż, aby skosztować wina Ruffino. Degustacja win wywarła na nim tak duże wrażenie, że postanowił mianować Ruffino oficjalnym dostawcą win dla włoskiej rodziny królewskiej.

Ruffino Riserva Ducale Chianti Classico DOCG

Pierwszy rocznik Chianti Riserva Ducale ukazał się w 1927 r. Wino zostało nazwane tak na cześć księcia Aosty jako wyraz uznania dla jego cenionego patronatu. Dziś rycina znajdująca się na etykiecie każdej butelki tego wina upamiętnia ten historyczny moment. Zaś sama nazwa Ducale (książęce) pochodzi od edyktu wydanego przez księcia Aosta w 1890 roku, zapewniającego domowi Ruffino wyłączność dostaw na dwór królewski.

Riserva Ducale to wino wytrawne o intensywnej rubinowej barwie i eleganckich aromatach owoców dojrzałej wiśni, czarnych jagód oraz śliwek, z uroczą nutą fiołków, rozmarynu, tytoniu, goździków i białego pieprzu. W smaku pełne, gładkie, o dobrej harmonii i delikatnych taninach. Uczucie smaku jest wzbogacone o niezwykle świeże i trwałe wykończenie, z delikatnie mineralnym finałem.

Wino dojrzewało 27 miesięcy, w tym 12 miesięcy w beczkach dębowych, 12 miesięcy w INOXie i dodatkowo 3 miesiące w butelce.

Sugestie kulinarne: doskonałe w kompozycji z czerwonym, pieczonym mięsem w ziołach lub w sosach z grzybami, dzikim ptactwem oraz twardymi serami.