Tauber& Wasilewski Cabernet Franc Kopar – Villany – Węgry

Region Villany

Region Villany leży w południowej części Węgier i jest uważany za jeden z najlepszych regionów winiarskich Europy Środkowej. Obszar regionu jest skupiony wokół małego miasteczka Villany. Cały region graniczy z Chorwacją. 94% produkcji to mocno skoncentrowane czerwone wina o długim czasie starzenia, charakteryzujące się wysoką taniną i dość wysoką kwasowością. Najczęściej uprawiane szczepy to Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah. Specyficzna gleba o charakterze lessowo-kredowym z dużą domieszką gruzu dolomitycznego i wapienia. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski.  Prawie cały region jest pagórkowaty a co za tym idzie winnice są rozsiane na nachylonych stokach. Całość upraw w Villany to ok 2200 ha winnic. Najbardziej prestiżowym miejscem w regionie jest góra Kopar, idealne miejsce na siedlisko Cabernet Franc. Posiadanie choć kilku ha na górze Kopar jest marzeniem każdego węgierskiego winiarza.

Winiarnia Tauber & Wasilewski Winery

Młoda winnica Tauber& Wasilewski jest nierozłącznie związana z jednym z najlepszych enologów w Europie – Zoltanem Polgarem i jego rodziną. Piękna historia przyjaźni polsko-węgierskiej. Zoltan Polgar w 1975 roku wraca do Villany i rozpoczyna uprawę zniszczonej w czasach komunistycznych winnicy, najpierw posiada 0,5 ha własnej ziemi, później po upadku bloku wschodniego 9 ha. W tym samym czasie, czasie politycznych przemian w Budapeszcie, studiuje Maciej Wasilewski. Po studiach osiedla się w Villany i wspólnie z Zoltanem Polgarem rozpoczynają produkcję wina.

Pierwszy człon nazwy winnicy to Tauber – od nazwiska siostry Macieja. Joanna Tauber, która odpowiedzialna jest za markę Tauber&Wasilewski.

Tauber& Wasilewski Cabernet Franc Kopar

Cabernet Franc – chluba regionu Villany, uchodzącego za najlepsze miejsce na jego uprawę w Europie. Wino powstaje na zboczu góry Kopar – najlepszego miejsca w całym regionie Villany. Wino leżakowało 18 miesięcy w 225 l dębowych beczkach z francuskiego dębu. Charakteryzuje się aromatami ciemnych leśnych owoców i przypraw. Świeże w odbiorze z wyraźnie zarysowaną taniną i elegancką kwasowością. Całkowicie nie filtrowane podczas procesu produkcji. Winogrona pochodzą z organicznej uprawy. Charakteryzuje się aromatami ciemnych owoców, zatopionych gorzkiej czekoladzie. Wyczuwalne są aromaty mokki, świeżo zmielonej kawy i egzotycznych suchych przypraw. Wino o dużym potencjale starzenia.