Zuccardi Tito – Mendoza – Argentyna

Winiarstwo argentyńskie

W kwestii wina Argentyna długo pozostawała w cieniu producentów chilijskich, którzy o wiele skuteczniej potrafili sprzedawać swoje produkty. Kiedy w latach 90 tych XX wieku spożycie wina w przeliczeniu na mieszkańca spadło do 41 litrów (w porównaniu z 90 l jeszcze 25 lat wcześniej), zmuszeni okolicznościami Argentyńczycy musieli stać się bardziej otwarci w dziedzinie handlu. Już w 1998 roku 10% win – lepszych, butelkowanych gatunków – eksportowano do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii.

W Argentynie panują idealne warunki do uprawy winorośli: dobry klimat, słoneczne lato i chłodna zima. Niestety jedynym problemem może być niedostatek wody, ze względu na skąpe opady deszczu. Na to jednak znaleziono sposób, wykorzystując źródła spływające z Andów i już w XVI wieku zaczęto zakładać kanały melioracyjne dla pierwszych upraw. Rocznie w Argentynie uzyskuje się dzięki temu zbiory na poziomie nawet 160 hl/ha, a największa ilość wina pochodzi z regionu Mendoza.

Mendoza

Łącznie z prowincji San Juan i Mendozy pochodzi 90% produkcji wina argentyńskiego, przy czym to właśnie z 3 krotnie większej od San Juan Mendozy pochodzą najlepsze argentyńskie wina. Prowincja ta podzielona jest na 5 regionów oplecionych systemem melioracyjnym, różniących się od siebie położeniem nad poziomem morza wahającym się od 1200 do 450 m. Połowa tutejszych szczepów to winogrona czerwone z niewielką ilością barwników, wykorzystywana głównie do wytwarzania destylatu winnego i białych bądź różowych win stołowych, np. blanco escuro. Powierzchniowo wiodącymi szczepami są tu Bonarda i Malbec, ale znaczną rolę odgrywają także Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Barbera czy Pinot Noir.

Rodzina Zuccardi

Familia Zuccardi, jedno z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorstw produkujących w Argentynie. Od początków istnienia prowadzona przez rodzinę Zuccardi. Firma założona w 1963 roku. Jeśli chodzi o technologie związane z nawadnianiem, Zuccardi mają ogromne doświadczenie. W połowie XX wieku inżynier Alberto Zuccardi, ojciec dzisiejszego właściciela José Alberto, wprowadzał technologie irygacyjne w Mendozie. W latach sześćdziesiątych z powodzeniem wykorzystał możliwości firmy i założył winnicę w regionie Maipú (dziś 170 ha). Niecałe dziesięć lat później podobna, tyle że większa winnica powstała w regionie Santa Rosa. José Alberto mawia: „Mendoza jest wysoko położoną pustynią, gdyby nie góry, nie byłoby tu winnic. Nie nawadnianie jest najważniejsze, ale sposób zarządzania nim. Bez naszego wsparcia natura sama sobie tu nie poradzi”. Jego zdaniem jednak dzięki unikalnemu klimatowi i umiejętnym wykorzystaniu nowych odmian Argentyna najbardziej ze wszystkich winiarskich krajów Nowego Świata jest w stanie zbliżyć się do Europy.

Dziś imperium Zuccardi to w sumie 7 tys. hektarów winnic i produkcja 10 mln litrów wina rocznie. Mottem firmy jest przesłanie oparte na 4 filarach: produkcja wina najwyższej jakości, wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań, praca w zgodzie ze środowiskiem naturalnych oraz użyteczność wobec lokalnej społeczności.

Zuccardi Tito

Tito Zuccardi to wino bez ograniczeń. Swoją nazwę zawdzięcza samemu założycielowi – Alberto Zuccardi. Pochodzi z doliny Uco i stanowi mieszankę klasycznych oraz niekonwencjonalnych odmian. W 66% składa się ze szczepu Malbec, 12% Cabernet Sauvignon, 12% Ancellota oraz 10% Caladoc. Jest to wytrawne wino o intensywnie fioletowej sukni z ciemnoniebieskimi refleksami. W nosie wyczuwalne czarujące aromaty ciemnych owoców, dojrzałych śliwek, jagód z soczystymi truskawkami i wiśniami. Całość zwieńcza nuta ziół podkreślona imbirem i czarnym pieprzem. Na podniebieniu soczyste, owocowe z jedwabistymi taninami. Krągłe w budowie, doskonale wykończone.