VIDA ORGANICA MALBEC – MENDOZA – ARGENTYNA

REGION MENDOZA

Większość upraw winorośli w Argentynie odbywa się u podnóża Andów, a najsłynniej w Mendozie , gdzie pustynne krajobrazy i duże wysokości łączą się, tworząc terroir, który daje początek aromatycznym, intensywnie aromatyzowanym czerwonym winom. Winnice w Mendozie sięgają nawet 5000 stóp (1500 m) nad poziomem morza. Tutaj zwiększony poziom promieniowania słonecznego i duża dobowa zmiana temperatury zapewniają długi, powolny okres dojrzewania, co prowadzi do zrównoważonych cukrów i kwasowości winogron.

Mendoza jest zdecydowanie największym regionem winiarskim w Argentynie . Położona na płaskowyżu na dużej wysokości na skraju Andów prowincja odpowiada za około 70 procent rocznej produkcji wina w kraju. Francuska odmiana winogron Malbec ma swoją siedzibę w Nowym Świecie w winnicach Mendozy, produkując czerwone wina o dużej koncentracji i intensywności.

Prowincja leży na zachodnim krańcu Argentyny, w górach Andów od Chile. Chociaż prowincja jest duża (obejmuje obszar podobny do stanu Nowy Jork), jej krajobrazy winne są skupione głównie w północnej części, na południe od miasta Mendoza. Tutaj regiony Lujan de Cuyo , Maipu i dolina Uco są domem dla jednych z największych nazwisk argentyńskiego wina.

Historia produkcji wina w Mendozie jest prawie tak stara jak historia kolonialna samej Argentyny. Pierwsze winorośle zostały zasadzone przez kapłanów zakonu jezuitów w połowie XVI wieku, zapożyczając techniki rolnicze od Inków i Huarpes, którzy zajmowali ziemię przed nimi. W tym czasie Malbec został wprowadzony przez francuskiego agronoma Miguela Aimé Pougeta.

WINNICA FAMILIA ZUCCARDI

Rodzina Zuccardi żyje w Mendozie od XIX wieku. W latach 50- tych ojciec obecnego dyrektora Jose Alberto Zuccardi , Don Alberto założył firmę zajmującą się technologią nawadniania win w regionie Mendoza. W 1963 roku, aby zademonstrować swoje technologie i systemy, Don Alberto założył winnice Maipu ,40 km od centrum Mendozy. Winnica ta liczy sobie obecnie 170 hektarów. W 1973 obsadził kolejną winnicę na terenach pustynnych w Santa Rosa. Jej powierzchnia to 1400 hektarów z czego już 410 jest obsadzonych winem. Rodzina Zuccardii dokłada starań, aby optymalnie wykorzystać warunki naturalne do produkcji win ze szczepów Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Malbec, Tempranillo, Merlot. Filozofią firmy jest dbałość o jakość wina na etapie pracy w winnicach oraz szczególną troską o piwnice, w których dojrzewa wino (wina dojrzewają w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego). Wszystkie winogrona zbierane są ręcznie i przenoszone do chłodzonych zbiorników. Dzięki temu zachowanych jest jak najwięcej aromatów owoców. Największe sukcesy osiąga linia win „Q Zucardii”.

SZCZEP MALBEC

Malbec to winogrono posiadające szlachetny rodowód z Bordeaux. Na tereny Argentyny trafił po klęsce naturalnej, jaka w połowie XIX w. spustoszyła zielone europejskie winnice. Na kontynencie jego pozycja już nigdy później nie została odbudowana. Podczas gdy w Argentynie zajął czołową pozycję i dzisiaj często kojarzony jest z nią niż ze swoją ojczyzną. Uprawy tradycyjnych metod metodologii według rozporządzenia ministerstwa rolnictwa Argentyny wyznacza nowy wymiar smaku. Wytrawny i niezbyt ciężki bardzo owocowy i soczysty.

Zuccardi Vida Organica Malbec

Szatę Zuccardi Vida Organica okala ciemno-szkarłatne sukno wyrazistej purpury. W smaku przeważają owoce leśnego runa, takie jak borówki, jagody i porzeczki. W ich tle majaczą nuty wiśni i śliwek. Niedominująca, lecz dobrze zbudowana struktura o lekko wyczuwalnej strukturze garbnikowej buduje długi finisz, przedstawia obraz klasycznego malbeca. Tradycyjny kształt zamykany szczelną zakrętką w kolorze fioletowym.

Na czystej białej etykiecie wyróżnia się nazwa szczepu z dopiskiem Vida Organica oraz informacje o szczepie i tym, które są dostępne na z upraw ekologicznych. Purpurowy kwiat symbolizuje mieszanie z naturą, szacunek i powrót do niej, jako synonim kształtowania życia.