VIDA ORGANICA TORRONTES – MENDOZA – ARGENTYNA

REGION MENDOZA

Większość upraw winorośli w Argentynie odbywa się u podnóża Andów, a najsłynniej w Mendozie , gdzie pustynne krajobrazy i duże wysokości łączą się, tworząc terroir, który daje początek aromatycznym, intensywnie aromatyzowanym czerwonym winom. Winnice w Mendozie sięgają nawet 5000 stóp (1500 m) nad poziomem morza. Tutaj zwiększony poziom promieniowania słonecznego i duża dobowa zmiana temperatury zapewniają długi, powolny okres dojrzewania, co prowadzi do zrównoważonych cukrów i kwasowości winogron.

Mendoza jest zdecydowanie największym regionem winiarskim w Argentynie . Położona na płaskowyżu na dużej wysokości na skraju Andów prowincja odpowiada za około 70 procent rocznej produkcji wina w kraju. Francuska odmiana winogron Malbec ma swoją siedzibę w Nowym Świecie w winnicach Mendozy, produkując czerwone wina o dużej koncentracji i intensywności.

Prowincja leży na zachodnim krańcu Argentyny, w górach Andów od Chile. Chociaż prowincja jest duża (obejmuje obszar podobny do stanu Nowy Jork), jej krajobrazy winne są skupione głównie w północnej części, na południe od miasta Mendoza. Tutaj regiony Lujan de Cuyo , Maipu i dolina Uco są domem dla jednych z największych nazwisk argentyńskiego wina.

Historia produkcji wina w Mendozie jest prawie tak stara jak historia kolonialna samej Argentyny. Pierwsze winorośle zostały zasadzone przez kapłanów zakonu jezuitów w połowie XVI wieku, zapożyczając techniki rolnicze od Inków i Huarpes, którzy zajmowali ziemię przed nimi. W tym czasie Malbec został wprowadzony przez francuskiego agronoma Miguela Aimé Pougeta.

WINNICA FAMILIA ZUCCARDI

Rodzina Zuccardi żyje w Mendozie od XIX wieku. W latach 50- tych ojciec obecnego dyrektora Jose Alberto Zuccardi , Don Alberto założył firmę zajmującą się technologią nawadniania win w regionie Mendoza. W 1963 roku, aby zademonstrować swoje technologie i systemy, Don Alberto założył winnice Maipu ,40 km od centrum Mendozy. Winnica ta liczy sobie obecnie 170 hektarów. W 1973 obsadził kolejną winnicę na terenach pustynnych w Santa Rosa. Jej powierzchnia to 1400 hektarów z czego już 410 jest obsadzonych winem. Rodzina Zuccardii dokłada starań, aby optymalnie wykorzystać warunki naturalne do produkcji win ze szczepów Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Malbec, Tempranillo, Merlot. Filozofią firmy jest dbałość o jakość wina na etapie pracy w winnicach oraz szczególną troską o piwnice, w których dojrzewa wino (wina dojrzewają w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego). Wszystkie winogrona zbierane są ręcznie i przenoszone do chłodzonych zbiorników. Dzięki temu zachowanych jest jak najwięcej aromatów owoców. Największe sukcesy osiąga linia win „Q Zucardii”.

Zuccardi Vida Organica Torrontes

Wino wytrawne o żółto-zielonej barwie i bogatych aromatach dojrzałych owoców limonki, gruszki oraz brzoskwiń z kwiatową nutą róży i jaśminu. W ustach gładkie, o przyjemnej strukturze i delikatnie zarysowanej kwasowości na tle soczystej owocowości. Skomponowane z uprawianych ekologicznymi metodami winogron szczepu Torrontés rosnących na terenie doliny Mendoza. Posiada certyfikat upraw ekologicznych BioLetis wydawany przez Ministerstwo Rolnictwa Argentyny.