Santa Sofia Amarone della Valpolicella Classico

Region Veneto

Veneto, położne tuż obok Sycylii i Apulii, jest jednym z najbardziej płodnych regionów winiarskich we Włoszech. Produkuje się tutaj niemal jedną piątą włoskich win jakościowych – około 8 milionów hektolitrów z około 40 odmian winorośli a z czego jedna czwarta posiada status DOC. Istnieje zauważalny podział regionu Veneto między wschodem a zachodem, podział ten wyraźnie klasyfikuje wina co do reputacji jak i jakości win. Podczas gdy prowincja Werona, w której powstają słynne wina takie jak soave, bardolino i jedno z trzech królewskich czerwonych win włoskich – Amarone, tak wina z okolic Breganze, Colli Berici i Colli Euganei są praktycznie anonimowe. Nie należy zapominać o powszechnie lubianym prosecco, które można określić mocnym reprezentantem win ze wschodniej części Veneto.

Dominującą białą odmianą w Veneto jest garganega, dająca wysokie plony i będąca głównym składnikiem win soave. Odmiany czerwonych winogron to m.in. corvina, rondinella, veronese, corvinone. Corvina stanowi też wino bazowe dla recioto, słodkiego wina z Valpolicelli.

Valpolicella pochodzi z dolin położonych na północ od Werony, obszar upraw jest podzielony na dwie części. Rejon Classico, wokół San Pietro w Capiano, Fumane i Negra, produkuje intensywne wina z winogron, które dojrzewają na wysokości od 150 do 450 m n.p.m. W dolinie rzeki Adygi – dołączonej do regionu w 1968 roku- produkuje się masowo konsumowane wina przeznaczone do sprzedaży w supermarketach w całej Europie.

Suszenie części winogron było od zawsze związane historycznie z regionem. Owoce były tłoczone w grudniu lub styczniu, a wysoka zawartość cukru sprawiała, że moszcz nie fermentował do końca. W ten sposób otrzymywano słodkie wino recioto della valpolicella.

Amarone, wykwintne czerwone wino, o wysokiej zawartości alkoholu powstało około lat pięćdziesiątych XX wieku. Niektóre z naturalnych drożdży występujących w regionie potrafią zamienić wysoką zawartość cukru w rodzynkach w alkohol. Obecnie produkcja amarone została doprowadzona do perfekcji, można też zauważyć różne style w jakich to wino się produkuje – od tych szczuplejszych do tych iście rubensowskich. Wina są produkowane zgodnie z nowoczesnymi zasadami enologii, bardzo często dojrzewają w barrique. W drugiej połowie lat 90 ubiegłego wieku produkcja win amarone została podwojona, w odpowiedzi na wzrastający popyt. Co za tym idzie wzrosła tez znacząco jego cena, czemu trudno się dziwić – produkowanie wina z rodzynek daje bardzo niską wydajność z hektara upraw. Amarone często jest stawiane przez miłośników wina na równi z Barolo i Brunello di Montalcino.

Winiarnia Santa Sofia

Winiarnia Santa Sofia została założona w 1811 roku, a jej siedziba i piwnice znajdowały się w malowniczej willi, pochodzącej z XVI wieku projektu Andrea Palladino. Budowla znana wcześniej jako Villa Sarego, obecnie jako Villa Santa Sofia, jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków architektury w regionie Valpolicella. Od roku 1996 znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z pozostałymi budowlami autorstwa Andrea Palladino. Dzisiaj z pierwotnej wersji projektu Palladino zostało około 30% budynku. Warto wspomnieć o piwnicach do przechowywania wina, znajdujących się na terenie posiadłości. Najstarsza z nich jest datowana na rok 1300 i została zbudowana przez mnichów z San Bernardino, mieszkających w kościele pod wezwaniem Santa Sofia. Kościół ten wiele lat później stał się częścią posiadłości – jej kaplicą.

Amarone della Valpolicella DOC Santa Sofia

Amarone della Valpolicella DOC Santa Sofia powstaje w 70% z corviny i corvinone, a w 30% z rondinelli. Winogrona są uprawiane w sercu regionu Valpolicella Classico. Winogrona podlegają suszeniu od 90 do 120 dni. Ze stu kilogramów owoców powstaje ok 40 litrów soku, który następnie zostanie poddany fermentacji. Wino dojrzewa przez 36 miesięcy w dużych beczkach ze slawońskiego dębu, a następnie 12 miesięcy w butelce. Jego potencjał starzenia wynosi nawet 30 lat, jeśli będzie przechowywane we właściwy sposób.