El Coto 875 M. Chardonnay

Region Rioja

Rioja to legendarny region  w północnej Hiszpanii. Winem obsadzone jest 65 tys. hektarów, a apelacja podzielona jest na trzy historyczne podregiony: Rioja Alta, Rioja Alavesa i Rioja Baja. Większość winnic leży w granicach administracyjnej prowincji La Rioja (historycznie należącej do Kastylii), ale niewielka ich część leży także w Kraju Basków i Nawarrze. Winiarską stolicą regionu jest położone nad rzeką Ebro miasteczko Haro. Wina w regionie Rioja produkowane są od czasów rzymskich. Winnice powstawały tutaj głównie wokół klasztorów zajmujących się obsługą pielgrzymów zmierzających szlakiem pielgrzymkowym do Santiago de Compostella.

Żaden inny region Hiszpanii nie cieszy się tak powszechną i zasłużoną popularnością. Do sławy tutejszych win przyczynili się m. in. winiarze bordoscy. Po klęsce filoksery w 1864 roku, która doprowadziła do ruiny większość francuskich winnic, wielu zdesperowanych winiarzy przeniosło się właśnie tutaj, wprowadzając nowoczesne metody uprawy oraz winifikacji win.

Winnica El Coto de Rioja

El Coto de Rioja to  owoc połączenia ciężkiej pracy, pasji oraz wyśmienitych owoców regionu Rioja. Wszystko zaczęło za sprawą czterech młodych pasjonatów wina w 1970 roku, dziś są właścicielami 12 winnic dających łącznie areał 730 hektarów – w tym Finca Los Almendros – największej w regionie (450 ha). Dodatkowe 2.000 ha upraw w ich portfolio znajduje się dzięki współpracy z małymi winiarzami. Eksportują wina do 70 krajów, ich El Coto Blanco jest co 5 butelką białego wina spożywanego w Rioja. Główną czerwoną odmianą jest tempranillo, a białą viura (podobnie jak w całym DOCa Rioja), 92% win jest starzonych w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu. A w piwnicach El Coto spoczywa rekordowa ilość – 70.000 beczek!

Dynamiczny rozwój winnicy zaowocował tym że w 2000 r. El Coto de Rioja stała się wiodącą marką na hiszpańskim rynku w kategoriach Crianza i Reserva.

W 2010 r. El Coto potwierdza swoje zaangażowanie w produkcję białych win dzięki plantacji w Finca Carbonera, najwyższej winnicy w Rioja, nowych białych odmian zatwierdzonych przez Radę Regulacyjną.

El Coto 875m Chardonnay (fermentado en barrica)

Plantacja Chardonnay znajduje się na maksymalnej wysokości 875m. Winnica leży na lodowcach, z wielką kumulacją kamienia na powierzchni, co sprzyja zdrowiu i dojrzewaniu winogron. Chardonnay pozbawione jest pestek, macerowane na zimno i delikatnie wyciskane. Fermentacja alkoholowa odbywa się w temperaturze 16ºC w celu wydobycia całego potencjału aromatycznego z tej odmiany. Fermentacja odbywa się to w nowych, beczkach z dębu francuskiego, giętych za pomocą pary. Po fermentacji następuje okresowe mieszanie wina z osadem tzw. battonage w celu zachowania owocowości, złożoności, gładkości i długowieczności wina.

Dominują nuty owocowe i kwiatowe, a przez zastosowanie fermentacji w beczce wino uzyskuje ponadto nuty owoców tropikalnych i wanilii, uwieńczone delikatnościa i finezją.

Dobre połączenie z gulaszem rybnym, zupą ryżową, foie, tłustą rybą i owocami morza.