Jacquart Mosaique Brut Champagne

Region Szampania

Szampania to ponad 30 tysięcy hektarów ziem głównie kredowych ciągnących się wzdłuż 49 równoleżnika. To najdalej na północ wysunięte winnice produkujące wysokogatunkowe wina we Francji. Wiosenne przymrozki, zmienne lata i podstępne jesienie stwarzają potencjalne zagrożenie dla jakości i ilości zbiorów. Co ciekawe, dobrze przepuszczalne kredowe podglebie środkowej Szampanii zapewnia klasycznym odmianom winorośli wystarczającą ochronę przed żywiołami, umożliwiając im produkowanie soku bogatego w kwasy i cukier, niezbędnego do wyrobu wielkich win musujących.

Dominują tu trzy odmiany winorośli:  

pinot noir  dający bogate , pełne finezji wino,

pinot meunier to z kolei krzepki składnik szampana,

chardonnay  dojrzewa wcześniej, dając wyższe plony- jest też mniej wrażliwe na przymrozki ale daje wino świeże o wielkim potencjale aromatycznym i swoją werwa równoważy bogactwo pinot noir.

Kategorie szampana determinuje ilość dodanego w gramach cukru na litr wina tzw. liqueur

I tak mamy szampana od brut zero (bez dodawania liqueur) poprzez brut (1-15g/l) , extra dry, sec , demi-sec aż do deux (ponad 50g/l). Ciekawe , że „sec” znaczy „wytrawny”  tymczasem jest to lekko słodki szampan, podobnie „demi-sec” sugeruje wino półwytrawne ale w rzeczywistości termin ten oznacza wino umiarkowanie słodkie czy wręcz słodkie.

Musowanie szampanów pochodzi od rozpuszczonego w winie naturalnego dwutlenku węgla będącego produktem wtórnej fermentacji w butelce , procesu wspomaganego przez niewielki dodatek drożdży i cukru.

Winnica Jacquart

Winnica Jacquart to szósty z kolei największy dom szampański , czerpiący swą siłę z 2500 hektarów winnic będących własnością jego członków. To młoda winnica, założona w 1964 roku w Reims z pięknym godłem bogini Sławy dosiadającej Pegaza.

Winogrona pochodzą z całego obszaru kontrolowanego AOC Champagne od Montagne de Reims przez Valle de la Marne do Cote des Blancs.

Firma kładzie duży nacisk na zrównoważony sposób produkcji wina nie używając żadnych środków owadobójczych.

Jacquart Mosaique Brut

Satynowa, bladożółta barwa ze złotymi niuansami i jasnymi refleksami charakteryzuje szampan Jacquart Mosaique Brut będący bazowym i prestiżowym produktem firmy.

Drobne bąbelki zwiastują świeże i bogate wino. Kwiatowo-miodowe zapachy płatków wiciokrzewu, owocowe aromaty rozgniecionej gruszki, kandyzowanej cytryny i brzoskwini oraz delikatne nuty skórki świeżego chleba rozwijają się przy pierwszy powonieniu. Mięsiste, owocowe posmaki rozwijają się z kolei na podniebieniu. Wino jednocześnie rześkie ale i o długim finiszu. Wielokrotnie nagradzane na wielu prestiżowych konkursach.

Szampan ten ma w sobie przewagę chardonnay (40%) a pinot noir (33%) nieco dominuje nad Meunier (27%)  i jest starzony przez 3 lata.

Ciekawsze połączenia gastronomiczne to parowanie z krewetkami z grilla bądź marynowanymi oraz łączenie z kebabem ze słodkimi bułeczkami.