Finca Museum Cigales Reserva – DO Cigales – Hiszpania

Zajmująca większość część północno-zachodniej ćwiartki Hiszpanii Kasylia i León to region, którego wizytówką są nie tylko wspaniałe średniowieczne zamki ale przede wszystkim cenione na całym świecie wina. Pomimo że leży w większości na terenie hiszpańskiego płaskowyżu, znaleźć tam można niebywale malownicze zakątki. To Hiszpania, w której znajdziecie wszystko co w niej najlepsze… za wyjątkiem morza. Zabytki Kastylii i Leon w najpełniejszy sposób oddają ducha tworzącego się w średniowieczu narodu hiszpańskiego. Są przepełnione jego religijnością, kultem męstwa, romantyzmem i narodową dumą co idealnie podkreśla charakter wina tam tworzonego. Bo cud przemiany winogron w wino zaczyna się od umysłu nastawionego na pełne poszanowanie wszystkich walorów przyrody w okolicy. Znaczenie hiszpańskiego regionu Kastylia i Leon jako producenta win nieustannie wzrasta, choć wciąż wydaje się, że jest to niezbadane terytorium. Ponad 400 winnic czeka na poszukiwaczy nowych aromatów i smaków.

Winnica Finca Museum

Od początku projektu używana była nazwa Finca Museum. Nazwa ta nieoficjalna ale pełna uczuć, ma dziś równoległy rozwój w kolekcji sztuki, którą winiarnia mieści w swoich obiektach. Na czele znajduję się statua Viney, brązowa postać na granicie, dzieło rzeźbiarza Victora Ochoa. Praca pokazuje winnicę przez kobietę o młodym ciele i dojrzałej twarzy, aby wyrazić charakter starych win. W 1999r. powstał ,,próbny’’ rocznik w zagranicznej winnicy i leżakowany w starej pustelni w Cigales. Rok później pierwsza butelka tego rocznika została odkorkowana w Finca Monasterio del Grupo Barón de Ley w Mendavii. Rozpoczęła się wtedy nowa historia.

Cigales to niewielkie miasteczko w hiszpańskim regionie Kastylia ok. 220 kilometrów na północ od Madrytu, w pobliżu Valladolid. Obszar apelacji obejmuje 574 kilometry kwadratowe po dwóch stronach rzeki Pisuerga. Średnia wysokość upraw winorośli to 750 metrów n.p.m. a Cigales zostało powołane do życia w 1991 roku, mimo iż historia uprawy winorośli w tym rejonie sięga XI wieku n.e. Wina z Cigales przebojem wdarły się na światowe rynki kilka lat temu i aktualnie w powszechnym odbiorze jakością dorównują najlepszym wino ze słynnej Rioja. Co ciekawe wina białe prawo dopuściło w Cigales dopiero w 2011 roku.

Szczep Tempranillo

W literaturze można spotkać ładne porównanie, że tempranillo jest taką  hiszpańską odpowiedzią na cabernet sauvignon. Jest szlachetną, rdzennie hiszpańską czerwoną odmianą będącą podstawą wielu najlepszych win tego kraju, szczególnie z regionów Rioja i Ribera del Duero. Swoją nazwę bierze od słowa „temprano” oznaczającą słowo wczesny. I faktycznie, ten szczep dojrzewa dość wcześnie. Ze względu na kamieniste gleby świetnie radzi sobie w tych regionach tempranillo (3/4 upraw).

Finca Museum Cigales Reserva

 Museum Reserva to butikowy projekt w tym małym, lecz już prestiżowym regionie. Wino wielkiej klasy, skomponowane ze słynnego szczepu tempranillo, starzonego 18 miesięcy w dębowych beczkach. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. Ławeczka na etykiecie to przenośnia do odczuć, jakie towarzyszą degustacji tego  wina, czyli kontemplacji w muzeum nad wielkim dziełem.