Chateau Purcari Freedom Blend –Purcari – Mołdawia

Region Purcari

Purcari położone jest nad zachodnim brzegiem rzeki Dniestr w regionie o nazwie Nistreana oraz Stefan Voda w Mołdawii. Winnice tutaj o powierzchni ponad 260 ha mają wyjątkowy mikroklimat, który chroni  je przed mrozami w zimie i upałami w lecie.

Klimat-umiarkowany kontynentalny, gleba-swoista kompozycja czarnoziemu z gliniasto-wapiennym podłożem oraz  położenie geograficzne- na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux we Francji tworzą idealne połączenie, które wpływa na wysoką jakość uzyskanych winogron.

Winiarskie dzieje tego regionu tkwią korzeniami w czasach preromańskich przed około 5 tysiącami lat.

Winnica Purcari

Chateau Purcari powstało w 1827 roku i dekretem Cara Rosji Mikołaja I staje się pierwszą winiarnią w Besarabii. Francuscy osadnicy wydzierżawili ziemie należące do Klasztoru Afona Zografa i rozpoczęli produkcje od win czerwonych , które wkrótce zdobyły sławę jako wyjątkowe wina o intensywnym i złożonym bukiecie. Winnica zdobywa wiele znaczących wyróżnień i medali w konkursach winiarskich . Warto wspomnieć o złotym medalu na Światowej Wystawie w Paryżu w 1878 roku gdzie francuscy eksperci zachwycili się podczas degustacji w ciemno wytrawnym winem o rubinowym kolorze , będąc przekonanymi , że to nowa odmiana wina z Bordeaux. Jakąż było niespodzianką, gdy okazało się, że wino pochodziło z małej wioski znad brzegów Dniestru.

Dzisiaj  Chateau Purcari można odwiedzić zachwycając się ekosystemem- można popływać łodzią po dwóch tutejszych jeziorach, wybrać się na ryby oraz przede wszystkim oddać się relaksowi w pobliżu winnic rozkoszując się połączeniem wspaniałych win z pysznymi potrawami zarówno kuchni europejskiej jak i regionalnej.

Winogrona uprawiane w Chateau Purcari są zbierane ręcznie i przetwarzane tradycyjnymi metodami. Uprawia się tu wiele odmian europejskich Cabernet Sauvignon, Merlot czy Chardonnay i Pinot Grigio ale też i przede wszystkim rodzime szczepy jak czerwone Rara Neagra oraz Feteasca Neagra czy białe Feteasca Alba i Viorica.

Wspomnijmy tu o dwóch winach, wizytówkach Chateau Purcari Negru de Purcari i Freedom Blend.

Freedom Blend

Wino czerwone wytrawne z rodzimych szczepów winnej latorośli odpowiednich dla krajów wyswobodzonych z okowów Kraju Rad. I tak w tej mieszance wolnościowej mamy serce Gruzji (Saperavi), terroir Mołdawii(Rara Neagra) i wolnego ducha Ukrainy (Bastardo).

Całość dojrzewa 12 miesięcy w beczce z dębu francuskiego . Wino o aromacie  czarnej porzeczki i jeżyny oraz o smaku suszonej śliwki z nutami czerwonej papryki to znakomity towarzysz czerwonych mięs i deserów z gorzkiej czekolady.

Czyż nie tego oczekują entuzjaści popularnego teraz Primitivo ?