Bouchard Aine & Fils Châteauneuf-du-Pape – Burgundia – Francja

Apelacja AOC Châteauneuf-du-Pape

Apelacja AOC Châteauneuf-du-Pape jest najstarszą francuską apelacją obejmującą obszar 3171 ha, położona w południowej części Doliny Rodanu. 94% produkcji regionu stanowią wina czerwone posiadające mocną strukturę i nadające się do wieloletniego starzenia. W Châteauneuf-du-Pape powstają również aromatyczne i krągłe wina białe.

Najważniejszą odmianą winorośli w regionie jest grenache, które nadaje czerwonym winom strukturę i stanowi większość obszaru upraw. Czerwone wina powstają również z odmian mourvèdre, syrah i cinsault. Do produkcji win białych używa się bourboulenc, clairette, grenache blanc, picardan, piquepoul i roussanne. Całkowita liczba odmian dopuszczonych do produkcji win w ramach apelacji wynosi 13.

Apelacja reguluje nie tylko które szczepy winorośli mogą zostać użyte do produkcji wina, ale również kwestię upraw i winifikacji. Minimalna gęstość nasadzeń wynosi 3000 krzaków na hektar upraw, zbiór musi być przeprowadzony ręcznie, a grona podlegają ścisłej selekcji. Zawartość alkoholu w winie nie może być niższa niż 12,5%.

Wyjątkowość powstających tutaj win w dużej mierze wynika z terroir, szczególnie z unikalnej gleby – galetes. Otoczaki pokrywające zewnętrzną warstwę gleby zatrzymują ciepło słoneczne przy pełnej przepuszczalności wody. Wilgoć spływa głęboko w głąb gleby, gdzie znajduje się czerwona glina. Krzewy w poszukiwaniu wody zapuszczają korzenie nawet do 3 metrów pod powierzchnią ziemi. Takie ukorzenienie zapewnia niezwykłą jakość owoców. Oprócz galetes znajdziemy tutaj również żwir, wapień, glebę piaszczystą, jak i wspomnianą wcześniej glinę.

Czerwone wina powstające w Châteauneuf-du-Pape mają reputację win o wysokiej jakości, krzepkich, o silnej strukturze i silnych taninach. Typowe aromaty korzennych przypraw, pieprzu, wędzonych śliwek i czekolady są wizytówką tutejszego winiarstwa. Dojrzewanie w barrique i wysoka zawartość alkoholu w winach sprawiają, że są to wina przeznaczone do starzenia i nie zaleca się ich pić zbyt wcześnie.

Warto wspomnieć o nazwie apelacji i produkowanych w jej ramach win. Nazwę Châteauneuf-du-Pape  – „Nowy Zamek Papieża” usankcjonowano w 1893 roku, chociaż związek z papiestwem powstał znacznie wcześniej, bo na przełomie XII i XIII wieku. Papież Jan XXII, stacjonujący wówczas w sąsiednim Avignonie był zachwycony powstającymi tutaj winami i nadał im nazwę „vins du Pape” (wina Papieża), legenda głosi, że zamawiał rocznie ponad 3000 litrów. Dzięki Janowi XXII wina zyskały międzynarodową sławę, a wypełnione nim beczki zaczęto eksportować do Włoch, Niemiec, Anglii, a później i do Stanów Zjednoczonych. Nawiązaniem do nazwy jest widoczna na butelce papieska tiara nad dwoma kluczami św. Piotra i okalający ją napis Châteauneuf-du-Pape.

Winnica Bouchard Aine & Fils

Marka Bouchard Aine & Fils powstała w Burgundii w połowie XVIII wieku. Początkowo zajmowała się handlem tkaninami, by następnie zmienić branżę i rozpocząć produkcję win. W ciągu lat marka stała się gwarantem jakości i zyskała popularność na niemal każdym kontynencie, stając się największym eksporterem w Burgundii wysyłając wina do 30 krajów. Według danych z 2005 roku Bouchard Aine & Fils sprzedaje rocznie 4 miliony butelek na całym świecie. Dziś produkcja win obejmuje nie tylko Burgundię, ale również Bordeaux i Dolinę Rodanu.

Bouchard Aine & Fils Châteauneuf-du-Pape

Wino Bouchard Aine & Fils Châteauneuf-du-Pape powstaje przy częściowej maceracji węglowej winogron, następnie fermentuje w stalowej kadzi, by dojrzewać w beczkach dębowych przez okres 17 miesięcy. Wytrawne wino, o aromatach czerwonych owoców: granatu i porzeczki, przeplatanych lukrecją i anyżem, z balsamicznym akcentem na finiszu. Doskonałe jako akompaniament dla mięs, szczególnie dziczyzny, ale również charcuterie.