Chateau du Cedre – AOC Cahors – Francja

Region AOC Cahors

Cahors to małe miasteczko w południowo-zachodniej Francji, 160 km na wschód od Bordeaux. Region znany jest z produkcji głęboko zabarwionych czerwienią win na bazie szczepu Malbec, zwanego lokalnie również jako Cot lub Auxerrois, mieszanym z niewielkimi ilościami szczepów Tanat oraz Merlot. Typowe wino z Cahors ma ciemne zabarwienie i mięsisty, ziołowy aromat z nutami przyprawowymi- lukrecji, cynamonu, anyżu, wzbogacone runem leśnym- charakterystyczne dla Cahors nuty trufli. Intensywny owoc wiśni, jeżyn. Dawniej zwane „czarnymi winami” z Cahors.

Klimat w Cahors podlega różnym wpływom kontynentalnym, morskim i śródziemnomorskim. Letnie dni są cieplejsze i bardziej słoneczne niż w Bordeax, co pozwala lokalny winoroślom osiągnąć pełną dojrzałość. Jest to dosyć istotne dla Malbeców oraz bardzo tanicznych Tanatów, które potrafią być ofensywnie ściągające w ustach gdy nie są odpowiednio dojrzałe.

Opady są tu znacznie niższe iż na wybrzeżu Atlantyku, co sprawia że ryzyko wystąpienia grzybicy w winnicy jest dosyć niskie, co z kolei minimalizuje konieczność licznych oprysków. Suchy klimat sprawia, że winorośl tworzy głębszy system korzeniowy w poszukiwaniu wody, zwiększa także stężenie cukru i związków fenolowych w winogronach.

Cała apelacja Cahors to obecnie 4,2 ha winnic leżących na starych aluwiastych tarasach rozciągających się wzdłuż rzeki Lot.

„Cohors to wspaniałe i unikalne siedlisko. To oznacza, że możemy tworzyć wspaniałe i złożone wina, które będą ewoluowały przez lata oraz z drugiej strony te proste i lekkie oddające charakter siedliska.”

Winnica Chateau du Cedre

Chateau du Cedre jest winnicą powszechnie znaną, założona 1950 r przez Leona Verhaeghe , który przeniósł się do Cahors z Belgii. Jego syn Charles, był pionierem który zasadził winorośl na kamienistych glebach. Obecnie winnica prowadzona jest przez wnuków Laona, Pascala i Jean-Marca.

Do winnicy należy 27 ha, rozlokowanych w 3 parcelach na 2 najlepszych typach ziemi w apelacji Cahors. Największa 13 ha położona na kamiennych glebach. To bardzo kamienisto-wapienne siedlisko produkuje wina taniczne i  długie. Obie pozostałe parcele 6 i 8 ha kamienisto-piaszczysta na powierzchni i krzemienno-gliniasta pod spodem. Wina które tworzy są pełne i mocne. Od  2000 r. winnica Chateau du Cedre jest pielęgnowana w sposób organiczny a certyfikat otrzymała w roku 2012 . Przeciętne plony 100 % Malbeca z 30-50 letnich krzewów to ok 20 hl/ha.   

Chateau du Cedre Cahors

Szczepy : 90 % Malbec, 5% Tannat, 5% Merlot

Po zbiorach wino maceruje się ponad 30 dni. Fermentacje malolaktyczna prowadzi się w dębowych beczkach. Wino dojrzewa przez ok.20-22 miesiące w nowych lub lekko używanych beczkach.

Chateau du Cedre to wino proste a jednocześnie bardzo pociągające. Wyraża głębie i bogactwo szczepu Malbec , poprzez średnio mocne i wyraziste podniebienie ze sporymi taninami, żywą świeżością i atrakcyjną krągłością. Bukiet naznaczony czarnymi owocami, przyprawami oraz mięta i papryką. Wino dobrze czuje się w towarzystwie steków, smażonej kiełbasy, piersi z kaczki, kaczki confit, dań z duszonej fasoli Cassoulet, dań z ziemniaków czy dyni oraz półmiękkich serów